Zálohování a obnova dat - Emailové zprávy a účty. Část 1/2

Autor: MM_tank (MM_tank@seznam.cz), Téma: Články
Vydáno dne 25. 02. 2002 (26137 přečtení)
Zálohovat tyto data budete chtít každý kdo používá Internet. Kdo by také chtěl přijít o emaily či své oblíbené stránky nebo seznam emailových adres přátel?
Zálohovat data je nutné před přeinstalováním operačního systému a doporučuji provádět i jednou za měsíc.


V tomto článku si ukážeme zálohování dat ručně - to se může hodit vždy, v druhém dílu pak zálohování pomocí specializovaných programů.

Záloha "telefonického připojení sítě"

Telefonické připojení sítě se stará o připojení počítače přes modem (nebo ISDN) do sítě Internet. Součástí naší zálohy bude tedy uložení telefonního čísla, přihlašovacího jména, hesla a čísla DNS serverů.

Pokud tyto údaje již nemáte tak nejjednodušší je obsat si tyto údaje na papír (heslo si zapamatujte nebo papír dobře uschovejte. Opisovat údaje na papír může každému připadat v době Windows jako poněkud potupné, ale je to nejjistější metoda nezávislá na použitém operačním systému.

Dopředu upozorňuji, že všechna jména a hesla v nastavení jsou smyšlená, telefonní číslo a DNS servery by měli odpovídat připojení zdarma od společnosti Quick.Pokud někde uvidíte spojení "Quick pomalý" tak to není naše posouzení rychlosti tohoto poskytovatele, ale právě to vymyšlené příjmení.

Windows 98:

Ve Windows 98 naleznete potřebné údaje v "telefonickém připojení sítě" - (Start/Příslušensví/Komunikace/Telefonické připojení sítě/). Abychom nemuseli stále takto složitě hledat telefonické připojení sítě je dobré si zástupce umístit na plochu - v okně Komunikace najet myší na "Telefonické připojení sítě" a přes pravou myš vytvořit zástupce na ploše. Po otevření poklepáním se nám ukáže podobná obrazovka:

Obr1

Na takto označené připojení dáte pravou myš a zvolíte vlastnosti.

Obr2

První z důležitých údajů je číslo které modem vytáčí - pokud na začátku čísla nemáte předvolbu 0971 a neznáte důvod, je nutné to co nejdříve zjistit. Některé programy (zejména získané na pochybných stránkách) schválně mění tyto čísla na mezinárodní někam do tramtárie a na účet od Telecomu pak výplata stačit nemusí .

Správný zápis telefonního čísla je spíše takový - zrušit "Používat směrová čísla...) a zadat číslo vcelku - zde např: 09711103333. Schválně jsem zde však nechal i tuto možnost zápisu, neboť se s ní lze poměrně často setkat. Při vytáčení dle horního obrázku navíc vytáčíme i národní číslo země (+042). Raději doporučuji upravit:

Obr3

Dále zvolte kartu typy serverů:

Obr4

Zde je jen pro kontrolu typické nastavení v okně "Typy serverů" - všimněte si v horní části zaškrtnutí pouze "Povolit softwarovou kompresi". Pokud máte zaškrtnuto více položek -zejména "Přihlásit se k síti" může dojít ke zbytečnému zvyšování doby připojení.

(Vypnout softwarovou kompresi však může být výhodnější při hraní her -teoreticky vede ke snížení Pingu).

Nyní se podíváme na nastavení protokolu TCP/IP:

Obr5

Zde máme další důležité údaje. Bez správně zadaných DNS serverů Internet funkční nebude.

O co se starají DNS servery ? Jednoduše o převod internetové adresy ve formátu www.nejaka_adresa.com na počítačovou například 195.1.154.15. Proč jsou dva ? Jeden je náhradní a slouží pro případ výpadku prvního. Servery vždy udávejte ve správném pořadí.

A ještě nám chybí přihlašovací jmého a heslo:

Obr6

Uživatelské jméno je vidět, horší je to s heslem. Pokud si jej nepamatujete, tak si zkuste vzpomenout na heslo podle délky (co hvězdička to písmeno). Pokud přesto nebudete úspěšní tak počkejte na OPC se objeví program pro zjištění tohoto hesla nebo heslo uložte programem uvedeným v dílu 2. Důležité v tomto případě je však nastavení hesla neměnit. Pokud jsme tam zvědavě najeli myší je nutné dát storno, heslo by mělo být nezměněno.

Pokud máte připojení k internetu více tak tento postup a "kolekci" potřebných údajů opakujte pro každé připojení.

Windows XP

Rozdíly ve Windows XP jsou spíše kosmetické - umístění některých údajů se nepatrně změnilo. Tak například telefonické připojení sítě se změnilo na Síťová připojení. Název připojení vpravo ilustruje možnost změny názvu připojení (pravá myš, přejmenovat - to samozřejmě lze i pod Win98) Dáme tedy pravou myš a vlastnosti:

Obr7

Zde je jako první záložka Obecné. Vidíme vybraný modem a telefonní číslo. Instalace mého ISDN přidala do systému některé modemy navíc, takže to vypadá trošku složitěji. Vy budete mít pravdodobně na výběr pouze jeden modem.

Co chybí je zaškrtnutí ikonka "Po připojení zobrazit ikonu ...." - jedná se o starou známou ikonu symbolizující dva počítače a ukazující blikáním (lépe svícením :-)) že náš počítač dostává/vysílá data.

Obr8

V další kartě - "Možnosti" doporučuji zaškrtnout "zobrazit průběh ...", "dotázat se na telefonní číslo" a "Před vytočením se dotázat..."

Toto nastavení je vhodné protože některé hry či programy jsou schopné si změnit nastavení a prostě se začnou cpát na Internet sami.(jmenujme za všechny alespoň hru Medal Of Honor). Při tomto nastavení si připojování k internetu všimnete i když máte vypnutý zvuk modemu.

Obr9

Další karta nabízí více možností nastavení. Zřejmě však její nastavení nebudete muset měnit.

Obr10

V dalším okně se konečně dostáváme blízko názvům DNS serverů. Označme Protokol sítě Internet TCP/IP a zvolte vlastnosti. Povšimněte si vypnutého sdílení souborů a tiskáren.

Obr11

Vlastnosti protokolu - poznamenejte si potřebné adresy.

Obr12

Stejně jako Windows 98 pokud máme více účtů, je potřeba si zaznamenat údaje o všech.

Nyní máme opsané všechny potřebné údaje pro připojení k internetu.

Obnovení připojení

K obnovení připojení je potřeba mít splněné určité předpoklady:

1) Nainstalován modem

2) Nainstalován Internet Explorer nejlépe verze 4 nebo vyšší.

Pokud jsme jako součást zálohy ukládali i data - poštu z Outlook Expresu je vhodné použít pro nastavení telefonického připojení sítě stejnou verzi programu pro snažší import dat.

Pro obnovení připojení je nejvhodnější použít tzv. "Průvodce připojením", kterého naleznete v

Win98: Start/Ovládací panely/Internet/Vlastnosti/Připojení/Nainstalovat

WinXP: Start /Ovládací panely/Možnosti internetu/Připojení/Nainstalovat

Průvodce připojením Vás provede několika okny a zeptá se Vás na údaje - telefonní číslo, přihlašovací, jméno, heslo a adresy DNS serverů.

Pokud si nejste vyplňováním jisti naleznete detailní popis všech oken na OPC v článku "Instalace telefonického sítě připojení do Windows".

Další možností je nastavit připojení bez spuštění "Průvodce připojením". Existuje ještě jedna možnost - místo Win98: Start/Ovládací panely/Internet/Vlastnosti/Připojení/Nainstalovat

zvolíte Přidat. (podobně - WinXP: Start /Ovládací panely/Možnosti internetu/Připojení/Přidat) Toto bývá někdy nesprávně zaměňováno s Průvodcem připojení - ostatně je od Průvodce jen cca 2centimetry:-) Průvodce je dle mého názoru komplexnější a zřejmě provádí i některé zásahy do registrů neboť s Průvodcem jsem již několikrát opravil připojení které jinak opravdu nechtělo pracovat. I tuto možnost naleznete popsánu pro oba operační systémy v článku "Instalace telefonického připojení do Windows".

Záloha poštovních účtů

Poštovní účet je nastavení emailového programu pro příjem zpráv. Zpravidla je potřeba znát následující údaje - přihlašovací jméno, heslo, přidělenou emailovou adresu a jména serverů příchozí a odchozí pošty.

Naštěstí je to mnohem jednodušší než záloha telefonického připojení. Pokud používáte Outlook nebo Outlook Express naleznete přímo v něm místo pro import/ export těchto nastavení. U ostatních programů je velká šance, že budou mít import přímo z těchto uvedených (a nejčastěji používaných).

Jen k doplnění si řekneme, že přihlašovací jméno a heslo bývá zpravidla stejné s heslem pro telefonické připojení sítě - pokud tedy používáte email u některého z poskytovatelů připojení Internetu zdarma. Jména serverů pro příjem/ odesílání pošty jsou zpravidla pop3 a smtp + jméno poskytovatele například pop3.tiscali.cz smtp.tiscali.cz. Narozdíl od omylu při zadávání telefonického připojení nás případná chyba při zadávání například hesla nebo jména nebude stát peníze navíc, neboť při špatném jménu/heslu do telefonického připojení počítač zavěsí a musíme vytáčet znova, kdežto nastavování emailovách účtů je podstatně levnější a můžeme hledat správné nastavení online (pokud zůstaneme na internetu a nastavíme Outlook Express aby nezavěšoval).

Záloha poštovních účtů je snadná - v Outlook Expressu nebo Outlooku zvolte Nástroje, pak Účty a exportovat. Budete dotázáni na cestu kde chcete uložit. Při zálohování vzniknou soubory *.iaf Zálohujte všechny účty. Obrázek je tentokrát větší.

Obr13

Obnova: na stejném místě v programu zvolte importovat a určete místo, kde se soubor nachází.

Záloha adresáře v Outlook Expressu (OE) nebo Outlooku adresář s kontakty zálohujte takto: V Outlook Expressu dejte Soubor, Exportovat a Adresář. Nyní máte na výběr dva možné typy exportu:

1) Po zvolení možnosti "Osobní adresář aplikace  " bude záloha umístěna do a:) Win98 - "C:\windows\Aplicattion data\Microsoft\Address Book\vase_jmeno.wab"

b:) v případě Windows XP pak c:\Documents and Settings\vašejméno\ Data aplikací\Microsoft\Address Book\vasejmeno.wab

2) Po zvolení možnosti "Textový soubor  " - budete žádáni o jméno souboru (můžete zvolit, kde se má vytvořit), dále pak co vše chcete z adresáře exportovat (doporučuji zvolit vše).

Doporučuji provést obě tyto zálohy. Wab lze zpravidla přenést jen mezi programy od Microsoftu, textový soubor by měl být univerzálnější. (Ale například při jeho importu z Win98 do WinXP u mne došlo k problémům - adresář obsahoval chyby, proto tedy raději oba.)

Obnova ­ v OE menu Soubor, zvolit import, vybrat adresář (pro 1.možnost) nebo "Jiný adresář" (pro 2.možnost)

Záloha Oblíbených položek - oblíbené položky jsou jen adresář se soubory, ve kterých je uložena adresa. Záloha je jednoduchá a spočívá v nakopírování těchto souborů z místa kde se nachází na jiné místo. Ve windows 98 budou umístěné zde: C:\WINDOWS\Oblíbené položky\. Ve Windows XP pak Oblíbené nejčastěji najdete na : c:\Documents and Settings\vašejméno\Oblíbené položky\.

Ke kopírování na záložní místo či zpět doporučuji použít nějaký souborový manažer, ono to přes průzkumníka jde ale není to zrovna zvlášť pohodlné. Pokud budete používat některého schopného mažera (například Windows Commandera) je možné při kopírování rovnou soubory zabalit.

Obnova je také jednuduchá - soubory nakopírujete zpět.

Obr14

Záloha dat - pošty z programu Outlook Express

Tady se zrovna Microsoft nevytáhl a proto Vám mohu nabídnout jen možnost ručně překopírovat data. Outlook Express uchovává poštu v několika souborech s příponou *.dbx s názvy jako "Doručená pošta" a podobně.

Nejčastější umístění je ve Win 98 c:\WINDOWS\Application Data\Identities\kódováno \Microsoft\Outlook Express\ , ve winXP "c:\Documents and Settings\vašejméno\Local Settings\Data aplikací\Identities\ kódováno\Microsoft\ Outlook Express" .

Co znamená "vašejméno" to je vcelku jasné - jméno uživatele pod kterým jste přihlášen, ale s "kódováno" se setkáváme poprvé. "Kódováno" jsem použil pro označení adresáře složeného pro člověka z nesmyslných znaků - například {980739E7-3D7B-4B05-84A4 -0D4BA7CAAD9D}. Celá cesta k místě, kde je uložena pošta může tedy může vypadat takto "c:\Documents and Settings\mtest\Local Settings\Data aplikací\Identities\{980739E7-3D7B-4B05-84A4-0D4BA7CAAD9D}\Microsoft\Outlook Express\". Kombinace těchto znaků je vždy jiná a zřejmě slouží k odělení ukládání pošty případ více uživatelů na jednom počítači.

Naštěstí stačí najít adresář Identities a podadresář s takto hodnotným jménem tam bývá jen jeden - pokud nepoužíváte více "identit" - více luživatelů s oddělenou poštou.

Nalezení Identities a pohled na ten příšerný řetězec znaků:

Obr15

V levém okně je vidět celá cesta k datovým souborům se zprávami. Ostřílený borec Windows Commander je nachystán pomocí ALT+ F5 zkomprimovat označené adresáře do d:\záloha_pošta. Pokud chcete mít soubory zkomprimovány stačí zmáčknout ALT-F5. Možností nastavení komprese a použitého pakovacího programu si vůbec nemusíte všímat - defaultní nastavení je zcela dostačující.

Obr16

Při tétom akci doporučuji nemít Outlook Express zapnutý.

Obnova: opět spočívá v nakopírovaní souborů zpět na své místo. Toto je potřeba provést hned po nainstalování Outlook Expresu - pokud bychom nejprve přijali novou poštu a poté obnovili poštu ze zálohy došlo by ke ztrátě nové pošty. Outlook Express nesmí být zapnutý - aktivní a zároveň nesmí zůstat v paměti - což rád občas dělá. Proto je nejvhodnější restart počítače před přepsáním souborů.

Postup- nejprve najdeme adresář kam je potřeba soubory nakopírovat. Na pravém okně Windows Commandera je vidět soubor "Outlook Express zip" do něhož se dostaneme pomocí Enter.

Obr17

Vybereme všechny soubory pomocí "*" na numerické části klávesnice a nebo "+" a označit vše. Překopírujeme soubory. Znovu upozorňuji, že musí být Outlook Express vypnutý a počítač nejlépe restartován.

Obr18

Tímto jsem ukončili první díl tohoto článku. Přeji hodně úspěchů pří zálohování a obnově dat.

Jiná verze tohoto článku s využitím souborů *.DUN pro Windows 98 - návod ma jednu stránku bez textových úprav- tak je zde.