Jak jsem řešil a nevyřešil HW problém…

Autor: MM_tank (MM_tank@seznam.cz), Téma: Hardware
Vydáno dne 06. 04. 2002 (9850 přečtení)
Není každý den posvícení a ani není vždy příčina závady počítače zjištěna jednoduše a rychle. Každý servisní technik občas narazí na něco opravdu hodnotného.

Mě se podařilo připlést se k problému jednoho zákazníka – šlo o zákazníka pracujícího v Archicadu a jeho problém bylo zamrzání oken a počítače při práci s Internetem. Jinak při jakékoliv jiné práci – poměrně náročné výkresy a podobně nic. Počítač nebyl náší firmy čili se na něj nevztahovala záruka.

Pokud si chcete přečíst co jsem všechno zkoušel čtěte dále. Jména jsou z pochopitelných důvodů smazána.

Pokud se to někomu bude hodit třeba jako postup co ještě nezkoušel budu rád. Jinak jsem to nijak neupravoval, myšlenka je pořád čerstvá :-). Taky jsem to musel řádně zapít….

Jediné co k textu dodám, že jsem pak vytvořil test spočívající ve spuštění dávkového souboru a tím se závada tohoto počítače vždy projevila. Najdete na OPC příště nebo pošlete mail.

 

Testování a oprava počítače

Zákazník: xxx

Počítač: P3 866, Asus CUSL2, 256RAM, HDD IBM 30G

Závada: Zasekávání počítače při běžné práci s Internetem, zejména při práci s více okny.

Při zaseknutí bývají na obrazovce vady obrazu (2kurzory,rozmazané písmo, vady barev a ”rozškubnutí obrazu” při posunu).

Závada se projevila.

Provedené práce:

1) Zběžná kontrola stavu počítače - počítač složen z kvalitních komponent, uvnitř 2ventilátory funkční, deska má HW monitoring - teploty, napětí a otáčky ventilátoru CPU jsou v normě kromě napětí -5V, kde senzor ukazuje napětí mimo toleranci a je vypnut. Toto by nemělo mít přímý vliv na tuto závadu.

2) Provedeno zálohování dat dle dohody se zákazníkem na logický disk D:

3) Základní kontrola HW počítače - RAM, HDD, MB výsledky testů OK

4) Instalace OS Windows 2000 na jiný disk a zahájení testování. Závada se neprojevuje ani při náročných 3D hrách či 3D testech i při velmi dlouhém testování (17hodin).

Jediné, při čem se závada spolehlivě projeví je otevírání většího množství oken prohlížeče IE a manipulace s nimi. Navíc musí být nastaveno rozlišení 1024x768 nebo spíše na tomto pc používané 1280x1024. Otevírání 17 oken s různým obsahem a jednoduchá manipulace s každým oknem (posunutí okna) vyvolá tuto závadu téměř vždy.

5) Provedeno testování s grafickými kartami Microstart Geforce 2 MX 400 a Radeon 7500 - závada se neprojevila ani po cca 30 otevření skupiny 17oken.

6) Závada se neprojevila při testování na jiném PC v prostředí Win98. Vliv teploty chladiče grafické karty na výskyt této závady nebyl zpozorován. Z časových důvodů a díky možnosti řešit tento problém použitím stejné karty nebylo provedeno další testování ve Windows 2000.

7) Závadu ovladače VGA karty nebo vadný ovladač nepředpokládám vzhledem ke způsobu používání PC - pracovní stanice, závada se projevuje až po 9+ měsících používání, ovladače ve Windows 2000 jsou z originálního CD.

8) Během testování zjištěno při restartu 2x hlášení chyby HW monitoru. Při kontrole v Setupu zjištěna vysoká teplota CPU nad 72 stupňů rychle klesající. Provedena kontrola chladiče CPU, zjištěno ”stečení” originální tepelně vodivého materiálu po ploše CPU. Opraveno použitím tepelně vodivé pasty s příměsí stříbra.

Po tomto kroku opět provedena kontrola na objevení závady při otevirání oken IE za použití karet Geforce a Matrox - závada se opět projevila pouze při kartě Matrox.

9) Provedeno přeinstalování operačního systému.

Vzhledem k tomu, že se závada objevila i po výměně grafické karty za shodný typ, bylo provedeno další testování.

0) Postaven testovací počítač (dále TP) - sestava s deskou Microstar, chipset 815 integrovaná VGA, použita VGA Geforce 4MX, 128MB RAM, 20G HDD Seagate. Do počítače nainstalován operační systém Windows 2000 (bez SP, pro vyloučení vlivu SP 1 nebo 2).

Testem rozumím spuštění dávkového souboru pro otevření 17oken, manipulaci s okny = zvětšení všech oken a posouvání textu v okně pomocí pousuvníku . Pro jistotu jsem ověřoval u dalších 2 počítačů schopnost ”přežít” tento test.

1) test grafické karty zákazníka na TP, použity standartní ovladače - závada se neprojevila

1b) test s aktuálními ovladači stáhnutými od výrobce - závada se neprojevila

2) do počítače zákazníka instalován HDD Seagate 20G, provedena formátování, instalace Windows 2000 (bez SP), ovladač ke grafické kartě z CD, provedeno testování - závada se projevila

3) odpojení mechanik CDROM a FDD včetně kabeláže, test - závada se projevila

4) odstranění síťové karty, včetně ovladačů, přídavného com portu - v počítači nyní používána pouze základní deska, procesor, chladič, paměť a náš HDD. Závada se projevuje.

5) výměna operační paměti, zkoušeny 2kusy, závada se projevuje. Počítač dále testován s našimi pamětmi.

6) výměna zdroje za ověřěný zdroj 300W, testování -závada se projevila.

7) odstraněn hardwarový klíč pro ArchiCad. Závada se projevila.

8) výměna CPU za Celeron 900, vzhledem k tomu, že BIOS tento nový celeron nepodporuje běží tento procesor na 600Mhz - závada se projevila. Nyní je v PC z původního obsahu jen základní deska a videokarta.

9) Instalován nejnovější Intel Inf Update, beze změn.

10) proveden formát a přeinstalování operačního systému, použity nové ovladače pro VGA

(bez Intel Inf Update z CD MB Asus) Odpojení mechaniky CDROM. Závada se projevila.

11) Do nově nainstalovaného OS přidána nejnovější aktualizace Intel Inf Update - závada se projevila.

12) vzhledem ke hlášení v eventlogu výměna klávesnice a myši, myš je nadále používána v provedení USB - pro případnou eliminaci chyb portu PS2.

13) Načtení default nastavení v BIOSu - beze změn.

14) pokusy se zpomalováním AGP na 2x, nastavování rychlosti PC na co nejpomalejší (paměti, stínování, zapnuto ECC L2 Cache a podobně) - beze změn.

15) proveden update BIOSu na aktuální verzi 1009 dle postupu výrobce (načtení default hodnot). Beze změn. Z důvodů potíží s ISDN vrácena zpět verze 1006, tyto potíže však BIOSem s BIOSem nesouvisely.

16) zvovu ověřena funkčnost s grafickou kartou Nvidia Geforce 4MX. Závada se neprojevila. Po výměně karet se opět závada.

17) výměna všech součástí za součásti zákazníka, test s grafickou kartou Geforce - bez závad.

18) výměna grafické karty, připojení HDD zákazníka.

Vyloučil jsem příčinu v :

1) ovladačích - zkoušeny dva různé ovladače, na našem PC oba bez problémů

2) operačního systému - dvě verze Windows 2000, vždy přeinstalováno s formátovaním a závada se u PC zákazníka projevila a u našeho s velmi podobným chipsetem ne.

3) jiném hardwaru než základní desce a grafické kartě - vše bylo postupně vyměněno bez vlivu na závadu

4) grafické kartě - grafická karta v našem počítači pracovala, v PC zákazníka ne, proběhlo několik graficky náročných testů, 3D Mark 2001 běžel 17hodin. Grafická karta navíc měněna za stejný kus.

5) v nastavení grafické karty různými utilitami - závada se u našeho PC neprojevila v základním nastavení

6) v nainstalovaném software na PC zákazníka - vše několikrát zkoušeno bez přítomnosti jakýchkoliv programů či jejich ”zbytků” - vše bylo vždy formátováno.

Na základě těchto provedených testů pak předpokládám závadu ve vzájemné nekompatibilitě základní desky a grafické karty, případně skrytou závadu základní desky. Protože tuto základní desku nemáme v dodávaném sortimentu, nemohl jsem provést test přímo s tímto typem základní desky. Na obdobné desce s velmi podobným chipsetem se však závada neprojevila.