Spybot - Search and Destroy

Autor: MM_tank (MM_tank@seznam.cz), Téma: Free arena, Zdroj: o programu jsem se dozvěděl z konference AVG
Vydáno dne 16. 11. 2002 (8631 přečtení)
Spybot je další z užitečných programů pro vyhledávání spyware. Podobně jako Ad-Aware od Lavasoftu (najdete na OPC) prohledává váš počítač na výskyt těchto nežádoucích parazitů. Bohužel jak se zdá spyware se nám pěkně rozmáhá a zejména ve freeware programech se s ním setkáváme častěji než je nám milé.

Pokud srovnávám program Spybot s programem Ad- Aware zdá se mi, že program Spybot jde dále. Umí například vymazávat i historii různých používaných programů (Explorer, Wordpad, Acdsee...) a tak můžete po své činnosti s počítačem snadno zamést stopy. Ostatně podívejte se sami na obrázky.

Základní obrazovka programu
Výsledky hledání: v první části výpisu je červeně nalezený spyware, druhá část výpisu umožňuje zaškrtnout odstranění historie z různých používaných programůTímto ale nekončíme. Na stránce autora programu lze stáhnout rezidentní štít monitorující online váš počítač a je velmi užitečný zejména při instalaci nových nevyzkoušených programů.

Zde je hlášení rezidentního štítu. Všimněte si provinilce :-)Hlášení číslo jedna (vlevo) - zjištěno nacpání spyware cd_load.exe aby se tento soubor spouštěl při každém spuštění Windows. Pokud souhlasíme dáme Akcept value - povolení, Remove odstranění.

Hlášení číslo dva -uprostřed - cd_load byl při instalaci spuštěn, Keep proces - nechá cd_load bežet, Kill proces cd_load "odstřelí"

Jak se zdá některé programy si kontrolují přítomnost parazita, kterého sebou do vašeho systému přitáhli jen při spuštění, pokud jej odstřelíte třeba pomocí rezidentního spybot programu běží dál...

Aktualizace Spybota je narozdíl od Ad-Aware jednoduchá přímo pomocí programu - zvolíme Online dále Search for Update potom Update.

U Spybota dále naleznete velké možnosti vlastního nastavení pod Settings, potěšila i v sekci Tools - možnost měnit Startup options - výběr programů které se spouští s počítačem. ( totéž jde samozřejmě i přes příkazovou řádku a spustit msconfig)

Závěr: Určitě doporučuji Spybota vyzkoušet. Spolu s Ad-Aware tvoří dle mě výborně se doplňující dvojici.


Upozornění: Autor upozorňuje na použití programu na vlastní riziko. Po odstranění spyware z vašeho PC nemusejí programy jejichž byl součást pracovat - zpravidla pomůže přeinstatace programu, nebo lze použít funkci Recovery obsaženou ve Spybotu i Ad-Aware. Rezidentní štít je ve verzi beta !

WWW: http://security.kolla.de/

Cena: Freeware, autor jen prosí o podporu 5ti doláči. Kdybych měl mezinárodní kreditku tak mu je rád pošlu... Doufám že tento program se bude nadále vyvíjet a autor nepřejde na nějaký komerční model.