3 užitečné prográmky do vaší sítě

Autor: MM_tank (MM_tank@seznam.cz), Téma: Články
Vydáno dne 09. 02. 2003 (23497 přečtení)
Dnes jsem vybral tři malé prográmky na které bych rád upozornil. Funkce které mají nejsou nijak vyjímečné a pravděpodobně jsou součástí téměř všech velkých komerčních balíků programů pro sítě. Ale proč stahovat 10ti megový program kvůli jedné funkci... Prográmky jsou freeware.

NetWatcherPro - vylepšené sledování sítě, funkční i pod Win XP

Určitě nejsem sám, komu ve Windows XP scházelo sledování sítě známé z Win98. Sledování sítě šlo nahradit podíváním se do ovládacích panelů a v nástrojích pro zprávu se zobrazovali otevřené soubory. Toto je však skutečně nepohodlné a proto jsem občas počítač vypnul i když někdo něco stahoval.

S Netwatcherem to jde hnedka lépe. Pokud jej spustíte umístí se do systémové lišty k hodinám a má ikonu jako balónek, který zčervená pokud se k vám někdo připojí. Po kliknutí na ikonu se program otevře a můžete se podívat kdo vás navštívil. V programu je pod záložkou „Former Connection“ uložena historie, tu si můžete vyexportovat.Milovnící žertů jistě ocení tlačítko „Kick“ které připojeného uživatele násilím odpojí. Testováno - pokud například sledujete film sdílený a někdo stiskne „Kick“ doběhne pár nakešovaných vteřin a vyskočí chyba...Roztomilé.

V programu je možné vytvořit seznam nepřátel „Kick List“ kteří se nepřipojí. Tato funkce zřejmě pod WinXP nefunguje nebo je potřeba mít jinak nastavený systém - ostatně tato funkce je pro WinXP zbytečná, jak zabránit či povolit přístup se můžete dočíst v minulém článku

Odkaz na NetwatcherPro


IPScan - rychlé zjištění zda jsou ostatní PC zapnuta

Pokud zapnete počítač a podíváte se do Okolních počítačů můžou nastat v podstatě tři případy:

1) nikoho v okolních PC neuvidíte a přesto jsou ostatní připojeni. Windows potřebují nějaký čas než ohledají okolní síť, zejména Win95 a Win 98 jsou v tomto extrémně tvrdohlavé a je často nutno několikrát vejít do „Okolních PC“ a prolistovat síť či mačkat F3...

2) v okolních počítačích uvidíte nějaký PC, proto na něj kliknete ale ouha! počítač už může být vypnutý a vy teď budete několik vteřin čekat než váš PC dokonční pokusy o kumunikaci.

3) vše je hned v pořádku :-)

V případě 1) často pomáhá „ukázat“ windows počítač který mají najít. Dělá se to pomocí Start/spustit a napíše se příkaz ping a IP adresa počítače například ping 192.168.1.2 (pokud má počítač na který se ptáte Ip adresu 192.168.1.2)

- počítač pošle dotaz a vypisuje zda dostal odpověď. Pokud je PC zapnutý objeví se zpravidla v okolních počítačích okamžitě.

Pokud máte počítačů v síti více je dost neefektivní zkoušet takto zda je online každého z nich. No a proto tu máme IP Scan, ten to provede za nás. Program je jednoduchý, malý a stačí jej rozbalit a umístit třeba na plochu.Stačí program spustit a nastavit IP range dle první a poslední IP adresy vaší sítě a dát start. Pokud budete program používat výhradně v síti LAN je vhodné nastavit v sekci Options/Options co nejkratší časy - například ping timeout na 500. Program má defaultně nastaveny delší časy vhodné i pro testování PC na internetu -třeba servery a pod.

Odkaz na stránky autorů IPScanu


NetSend - posílání zpráv

Pokud máte počítač v síti pravděpodobně používáte nějaký chatovací program -třeba LanchatPro nebo cokoliv ze spousty programů. Někdy se ale může hodit poslat někomu zprávu i když daný program zaplý nemá - třeba proto že jej zapnout zapomněl či podobně. V dřívějších Windows - 95 a 98 šlo posílat zprávy pomocí programu Winpopup, ovšem tento program museli mít oba uživatelé zapnutý. Windows 2K, XP a ME už umějí doručit zprávu přímo na plochu i bez nutnosti mít puštěný nějaký pomocný program.
Hlášeni se objeví ve formě klasického windows okna, které musíte odkliknout.

NetSend je jednoduchý program vhodný např. pro jednoduchá upozornění „zapni si chat“ „zapni ICQ“ Na použití jako chatovací program není dělaný - a jak jsem zjistil nefunguje v něm čeština. Toto je ale možná dané způsobem komunikace - zatím jsem nenašel podobný program co by české znaky zvládl.

Odkaz NetSend

na stránkách výrobce najdete i vylepšený winpopup a další prográmky (ale už ne free...)