Změna písmene systémového disku

Autor: MM_tank (MM_tank@seznam.cz), Téma: Články, Zdroj: MM_tank
Vydáno dne 14. 12. 2003 (54448 přečtení)
následující text popisuje, jak změnit písmeno systémového disku ve Windows 2000/XP. Protože jde o nestandardní postup, nemůžu nikomu zaručit, že se po provedení dostaví kýžený výsledek či zda po restartu ještě uvidíte svá okna :-) Nicméně postup jsem asi 8x provedl a vždy to vyšlo.


Úvod

K naší velké radosti je ve Windows 2000/XP možnost měnit písmena disků. Pokud máte disků v počítači více, nebo máte “šuplík” určitě jste si ve Windows 98 užili s automatickým přiřazováním písmen své. Pokud by někdo nevěděl, jak měnit názvy disků v XP tak stačí dát Start/Ovládací panely/Nástroje pro správu/Správa počítače/Správce disků. Pokud by se někomu zdálo že v tom mám bordel tak ujišťuji že jsem měl ještě o dva fyzické disky víc :-)

No nebyl by to program aby neměl omezení. Windows nechtějí umožnit změnit písmeno systémového disku. Jistě má to svoji logiku, alespoň do toho jediného systémového a důležitého disku nebude nikdo “rýpat”.

Jenže může se stát, že název změnit prostě potřebujete. Například mě se stalo při ghostování disku A (starý) na disk B (nový) že jsem vše přeghostoval, disky vyměnil a nabootoval z B. Jenže jsem nechal disk A připojený (ale na sekundárním řadiči kabelu) a Windows 2000 ochotně přehodila přeghostovaný disk z C: na F: což mě vadilo Rada: pokud ghostujete tak starý disk úplně odpojit, zapnout PC s novým a připojit starý až po restartu.

Něco podobného se mi stalo vícekrát a i pár zákazníků doneslo PC s tím, že by potřebovali změnit jméno disku na standardní C: Předpokládám, že by u většiny stačilo odpojit před instalací Windows ostatní disky, jenže kdo by si vzpomněl :-) navíc ne každý chce rozmontovávat PC.

Obecně se dá říct, že písmeno systémového disku se může jmenovat jak chce, programům to nevadí, akorát nám se to může zdát divné – nezvyklé a matoucí. A proto zveřejňuji tento postup.

Změna systémového disku.

Doporučoval bych najet do nouzového režimu, ale jde to i v normální.

Spusťte regedit. Najděte řetězec HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\MountedDevices
pokud dáte hledat MountedDevices bude to asi čtvrtá nalezená věc. V registrech bude pravděpodobně hned vedle položka MountedDevice1 - této položky si nevšímejte.

Podívejme se podrobně na obsah HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\MountedDevices

V první části obrazovky uvidíte něco jako kódy zařízení ke kterým windows přistupuje, v druhé části uvidíme položky jako \DosDevices\C a zase kódy. (Umí k tomu někdo říct víc?)

Z cvičných důvodů budeme předpokládat, že chceme změnít systémový disk F: na písmeno disk C: K tomu potřebujeme mít písmeno C: volné. Pokud volné není změníme písmeno disku co C: okupuje. Podívejte se na následující obrázky. Jsou pouze cvičné, čili tam disk C: je


Pochopili jste ? Stačí najet myší na náš simulovaný systémový F: \DosDevices\F: a dát pravou myš a zvolit přejmenovat. Uděláme z toho tedy \DosDevices\C: (pozor na dvojtečku -nesmazat omylem)
Po odklepnutí se po restartu disk změní na C: (pokud to vyjde)

Tímto jsme změnili písmeno disku. Čeká nás ještě jedna věc a tou je přepsat cca 2500 záznamů v registrech:-) Půlka aplikací by nám totiž po restaru a změně disku nejela, protože má v registrech uloženu cestu.
Na tuto akci si vytáhneme program Registry Search and Replace (shareware)

Nahoře nastavíme původní systémový disk a do spodní části ten nový.

Nastavení na kartě advanced – zaškrtneme H-Key users.

Takto nastavený program spustíme tlačítkem Search. Program nám ukáže každý nalezený řetězec – je to vhodné pro kontrolu. Kdyby vás odklikávání přestalo zruště jako já při druhém nalezení odfajfknutí “Show matches” a program pojede sám.

Jakmile provedete tuto operaci vraťte se znovu ke kartě Advanced a změňte položku Search for na Values


Znovu vyhledejte a přepište cesty (bude tam jen cca 20odkazů) Tímto je celá operace hotová.

Dejte vypnout PC. Párkrát se stalo, že PC vypnout nešel a musel se vypnout přes vypínač. Počítejte s tímto a při této akci nemějte puštěné žádné programy. Proto doporučuji použít nouzový režim.

Jiným řešením je přepsat cesty v registrech po restartování a v nouzovém režimu. Jenže jsem několikrát viděl pár chybových hlášení tak to raději riskuji "špatné" vypnutí mašiny.

Berte tento návod tak jak je. Za nic neručím.

MM_tank