OPC

Dnešní datum: 22. 01. 2019   | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Odkazy |    
Seznam rubrik
Články
FAQ
Free arena
Hardware
Napůl
O autorech
Odkazy o PC
Přetaktování
Shareware
Zábava

Hlavní menu
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Download
 • Odkazy
 • Ankety
 • TOP 15
 • Personalizace
 • Rozšířené vyhledávání
 • Vyhledávání

  Hledej
  v OPC  O přetaktování
  Vydáno dne 03. 02. 2002 (9125 přečtení)

  Článek píši jako člověk mající již jisté zkušenosti s přetaktováním (5roků). A můj postoj k přetaktování se postupem časy trochu změnil.
  Každý článek o přetaktování musí nutně začínat zmínkou o legendárním Celeronu 266 a 300, z nichž v době uvedení na trh dokázala velká část pracovat na kmitočtech 400 či 450Mhz. Píši velká část, neboť jsem měl možnost vyzkoušet procesorů více – a můj první 266 400Mhz nedosáhl.

  Možnost přetaktovat procesor o 50procent –možná záměr Intelu – nalákala ve své době k přechodu na P2 hodně lidí včetně mě. Tehdy šlo skutečně o velký rozdíl – ať už v kmitočtu či penězích. Připomínám, že tehdy byl nejrychlejší procesor od Intelu P2 na 450Mhz ( možná na 500Mhz) a stál o hezkých několik tisíc víc než onen Celeron.

  Najednou měl štastný majitel po zakoupení poměrně levného procesoru k dispozici počítač, který svým výkonem zejména ve hrách šlapal na paty tomu nejvýkonějšímu.

  Později přišli na řadu procesory Celeron v provedení A s vyrovnávací pamětí poloviční velikosti než plné P2 (128KB) ovšem na plné rychlosti procesoru. Opět jich valná většina šla přetaktovat a vybrané kousky i na oněch 450 či 463Mhz. Jeden takový procesor mi stále slouží.

  A tak vznikla legenda...

  Tehdy opravdu stačilo pouze přelepit – přelakovat vývody procesoru a v lepším případě (pokud byl majitel přetaktovaného procesoru trochu soudný) zakoupit lepší chladič nebo jen přilepit jeden nebo dva ventilátorky.

  A co dnes, jde to tak snadno ?

  Dovolím si uvézt pár případů při kterých přetaktování tak levné nebylo. Nejde o vymyšlené věci či jedna paní povídala.

  MM_tank. Lepil jsem chladiče z procesoru na kartu Vodoo2. Vodoo2 měla tři chipy které bylo nutno chladit. Nalepil jsem tedy tři velké chladiče z na kartu. Pak někdo zazvonil a když jsem šel otevřít tak jsem kartu zhodil na zem. Díky zatížení došlo při pádu zřejmě ke vzniku studených spojů nebo popraskání vodivých cest uvnitř plošného spoje – pokud byla deska více jak 2vrstvá. Zpočátku stačilo kartu podpírat kolíčkem aby byla ohlá a občas i hodinku pracovala než se zasekal. Ani po 14dnech pokusů o opravu jsem neuspěl. Škoda asi 3300 co jsem dal poté za Banshee. Ale horší, že ta karta stála si 7tisíc a měl jsem ji rád. Mohla být dál ozdobou mého PC číslo 3 – P133 /32 /800Hdd.

  Jeden zákazník. Nastavoval rychlost grafické karty způsobem “pořádně to osolím” a přidal jak říkal asi 40Mhz ke rychlosti GPU a paměti. Karta se již nerozjela. Nikdy. Zkoušel jsem ji rozjet v spolu s jinou grafickou kartou nastavenou jako hlavní ale karta vždy zasekla při bootovaní počítač. Škoda asi 3000Kč

  Josef. Taktoval svůj Duron 700Mhz pomocí spojování a rozpojování můstků. Dosáhl jistých dílčích výsledků asi o +150Mhz. Bohužel jednou se mu podařilo při těchto úpravách zlikvidovat pouzdro procesoru. Škoda asi 1800. Josef sehnal v komisi Duron 600 a už netaktuje. Šetří na Atlon XP 1700+

  Osoba, kterou nazvu Saniťák. Neustále po mě vyzvídal jak se v Setupu taktuje rychlost procesoru. Ukázal jsem mu to a nejméně dvakrát jsem mu řekl že to musí dělat postupně po malých krocích. Saniťák odjel a poděkoval. Viděli jsme se za necelou hodinku, přišel i s počítačem. Ten blbec dojel domů a dle svých slov to nastavil na maximum. Počítači se nestalo nic. Alespoň jsem ho mohl seřvat.

  Zákazníci firmy ve které pracuji – paní s dvěma syny z místa vzdáleného asi 30km. Dovezli počítač s tím, že se zasekává. Nechal jsem si ho k provedení testů. Provedl jsem běžnou kontrolu a zjistil přetaktování procesoru. Tentokrát za to mohl ovšem z větší části výrobce – MSI, který svůj program program pro automatické přetaktování přímo z Windows nacpal na instalační CD. Zákazníky to stálo celkem 4cesty á 30km a nějaký ten čas.

  Ti samí zákaznící: Ovšem jak se zdá tak ti kluci neodolali a už jsem jim musel 3x měnit ventilátor CPU během asi roku což nebývá běžné. Protože jsem tyto zákazníky již znal tak jsem při prvé výměně zahesloval vstup do Setupu – ne proto abych jim to znemožnil vstup do Setupu, ale aby si museli zavolat pro heslo a tím abych je odradil. Poradili si ale sami- sehnali odheslovávač nebo sw vymazávač CMOS a když přijeli podruhé i potřetí tak vždy heslo zmizelo.

  MM_tank. Přetaktoval jsem svoje P3 750 na 901Mhz při použití standartního chladiče. Zkoušel jsem poté použít i výkonný nový chladič a procesoru přidat ještě napětí. Šlo to ! Po dvou dnech zkoušení jsem mohl 940Mhz označit jako stabilních. Super 940Mhz. Do nového velkého (hučícího) chladiče jsem těch 500 neinvestoval a vrátil se na nyní používaných 901. Být to v době, kdy nebyla překonána hranice 1Ghz nebo se prodával procesor 1Ghz tak by to mělo cenu a to si piště, že bych do toho šel. Dnes i obyčejný Celeron pomalu začíná na 1Ghz a vyhodit 500 kvůli 39Mhz ? Nárůst matematicky o 4procenta a reálně o 1procento ? To to radši schovám (nebo propiju).

  Takže co z těchto příběhů o přetaktování-zničení vyplývá ?

  1. Pokud se rozhodnete přetaktovat je třeba dělat to z rozmyslem, opatrně a s uvědomněním si možných rizik.
  2. Jestliže se dostanete na hranici možností a počítač začně padat, ztratí stabilitu, hry se budou sekat tak jej raději ani nevezte do servisu ale opravte na původní – nebo nižší rychlost. Možná nemáte štěstí a váš počítač asi vámi požadované rychlosti nedosáhne. Čím víc se budete snažit (”tak tomu zvednu napětí.., 2volty snese kámošův P133 jede na 3,5Voltech”) tím větší šance, že se něco pokazí.
  3. Stabilita je mnohem cennější než 50Mhz navíc, které ve výkonu počítače nepoznáte. Jestli na počítači máte důležitá data a počítač vám dvakrát denně spadne tak jste blázniJ
  4. Přetaktování může pomoci ale NEDOŽENE. Myslím zejména grafické karty, jejich překotný vývoj grafických karet, kde můžete taktovat svou Rivu TNT2 M64 jak divý ale doba vaší karty je již pryč. Proto je možná lepší vzdát se těchto pokusů a začít shánět nějaký třeba použitý kousek novější karty – bude mít asi 3x větší rychlost než vámi trápený přetaktovaný model.

  Zkrácením životnosti a chlazení.

  Procesory

  Přetaktovaná součástka je více namáhána. Při přetaktování se zvětší příkon součástky a tím i

  vyzařování tepla. Někdy se pro přetaktování procesoru musí zvednout napětí, které bude procesor dostávat, zpravidla o 0,15 až 0,3 voltu (běžné napájecí napětí dnešních CPU se pohybuje kolem 1,4-1,7Voltů.)

  Jde tedy o poměrně značný nárůst, který způsobí další zvýšení příkonu součástky a tím i vyzařování tepelné energie. Mimo jiné vlivy právě toto zvýšené vyzařování teploty zkracuje životnost polovodičových součástek.

  Pro srovnání – chladič musí normálně u dnešních výkonných cpu odvést teplo od asi 40W po 80W dle rychlosti, výrobce a použité technologie výroby. Běžně používané svítící žárovky mají 60W –100W ! Aby si váš procesor chvilku nehrál na žárovku je potřeba ten chladič nepodcenit a zejména jeho montáž. Firma AMD mě svými křehkými pouzdry procesorů neskutečně štve. Podobně jako Josef i já a další moji známi zničili procesor při montáži/demontáži ani nešlo o nějaké taktování. No kdybych jen já byl nešikovný a platil 2000 za Durona tak to beru. Takže pozor !

  Jako první se tedy musíme při přetaktování postarat o dobrý odvod tepla. Jinak se může stát, že vám procesor nebo grafická karta nebude sloužit ani týden.

  Dneska je již výběr chladičů procesorů velmi rozsáhlý a pořádný chladič na CPU s měděnou základnou ”spodkem” koupíte tak kolem 500-600.

  Horší situace je u grafických karet. Pokud máte s malým větřáčkem (nebývá zrovna předimenzovaný) tak ten zpravidla vyměnit za výkonnější nejde. Jednak jde o zásah do karty (v záruce se toto nemusí vyplatit) , jednak by jste museli vyřešit upevnění a zároveň nepoškození desky a čipu například váhou nebo vibracemi případného větřáčku (vzpomeňte na moje shození Vodoo2).

  Ideální je pokud má grafická karta jen větší pasívní chladič. Tady je možnost použít velký ventilátor do zdroje a upevnit ho v počítači tak, aby ofukoval chladič a pokud možno i paměti. Já jsem se s upevněním moc nehrál – je napnutý na zčásti na ohnuté záslepce připevněné šroubem jako ostatní k tělu skříně a z části na dvouch izolovaných drátech přichycených nahoře ke skříni. Vypadá to sice nic moc ale chladí. (já vnitřek počítače ukazuji jen v případě nutnosti jeho majitelů)

  Pokud je chladič nevhodný tak se příliš zahřívá a toto se projeví nejen na teoreticky na životnosti součástky pod ním, ale hodně prakticky na životnosti ventilátorku nad ním. Nejspíš vysychání ložisek je příčinou rychlých úmrtí přehřátých ventilátorků.

  Pro přetaktování je také nutno zajistit pořádné odvětrávání teplého vzduchu ze skříně. Pokud bychom skříň hermeticky uzavřeli pak by se teplota zdvihala až k bodu smrti elektornických součástek – kolem 120-150stupňů. Kdo to ověří ? Některé další součástky mají rádi teplo ještě o něco méně – kondenzátory – ztrácí kapacitu a napětí nemusí být dostatečně kvalitně filtrováno.

  Proto bývá velmi vhodné posílit vyčerpávání vzduchu pomocí ventilátoru zdroje ještě dalším ventilátorem. Kupodivu někteří výrobci se již asi po 15 letech výroby PC skříní trošku probrali a už se objevují levné a zajímavé řešení s již připraveným místem pro ventilátor v zadní části skříně – kde ventilátor udělá více práce než jako nasávací vpředu dole.

  Ve fázi testování zda vaše přetaktovaná sestava funguje správně je možné kryt skříně oddělat tím podstatně snížíte teplotu v PC.

  Při přetaktování je důležité sledovat teplotu procesoru a uvnitř skříně – pokud vaše základní deska tuto možnost má. Raději využívám přímo utilit od výrobce (pokud něco na instalační cd přibalil).Jsou sice dětsky jednoduché ale to může být jejich plus. U některých větších jako je napřříklad Motherboard Monitor často musíte vyhledat typ čipu, který se o měření stará a nebo provést další nastavování.

  Na otestování přetaktované grafické karty je vhodné použít nějakou tu pořádnou hru a stabilní operační systém. Když jsem dělal pár pokusů s Windows XP a hrou Return to Castle Wolfenstein byl jsem vždy na příliš ryché nastavení upozorněn vyhozením hlášky v aplikaci nastala chyba. Pokud si dobře vzpomínám tak ve Win98 toto skončilo zaseknutím nebo samovolným restartováním.

  Přetaktování vás bude v lepším případě stát několik hodin času, v horším několik tisíc korun.

  Tak ať vás stojí jen to první.  ( Celý článek! | Autor: MM_tank | Počet komentářů: 169 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  WebZdarma.cz

  Anketa
  Jak často navštěvujete stránky OPC?

  Jednou týdně. 
   (3578 hl.)
  Jednou za měsíc. 
   (3331 hl.)
  Jednou za rok. 
   (3395 hl.)
  Nikdy (dnes je to náhoda). 
   (4168 hl.)

  Celkem hlasovalo: 14472


  Novinky

  13.08.2002: Download
  - Raystorm Realtime Raytracing benchmark, RefreshForce

  06.08.2002: OPC
  - betaverze a testovací provoz

  Copyright OPC, e-mail:opc@post.cz
  Všechny materiály zde veřejněné jsou chráněny autorským zákonem
  a jejich přebírání bez souhlasu autorů je výslovně zakázáno.