OPC

Dnešní datum: 22. 01. 2019   | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Odkazy |    
Seznam rubrik
Články
FAQ
Free arena
Hardware
Napůl
O autorech
Odkazy o PC
Přetaktování
Shareware
Zábava

Hlavní menu
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Download
 • Odkazy
 • Ankety
 • TOP 15
 • Personalizace
 • Rozšířené vyhledávání
 • Vyhledávání

  Hledej
  v OPC  Závady počítačů a jak se jim bránit
  Vydáno dne 10. 02. 2002 (12757 přečtení)

  Pracuji pátým rokem jako servisní technik hw a v tomto článku bych vám chtěl sdělit s jakými poruchami hw jsem se setkal a čím byli způsobeny. Nechci nikoho strašit, jen sdělit možnosti co se s počítačem může stát. Jednou se na této planětě pokazí všechno.

  Porucha hardware neznamenající ztrátu dat
  pokud se pokazí hw a nepřijdeme o data tak jsme na tom DOBŘE ! Buďto je počítač v záruce – záruka bývá zpravidla 2 nebo více let a čekáme na opravu – zprovoznění počítače. Pokud je závada rychle zjistitelná (nejlépe počítač nepracuje vůbec) tak si myslím, že solidní firma zvládne zprovoznění (například zapůjčením jiného dílu, zapůjčením lepšího dílu se zaplacením zálohy) do 5ti pracovních dnů (tento časový údaj se netýká se vánoc :-) kdy firmy nestíhají).

  Pokud je počítač starší než ony 2roky pak jeho oprava nemusí stát hodně například při koupi použitých dílů. Taková porucha počítače se dá využít k  upgradu jeho výkonu – ocení zejména děti a studenti neplatící tuto akci.

  Těmto závadám v podstatě nemůžeme předcházet. Je vhodné počítač občas nechat vysát v servisu (1-2x do roka) nebo se o to pokusit sami – může to mít příznivý vliv na životnost tepelně namáhaných částí. Pokud budeme vysávat sami, může to mít vliv na životnost všech dílů.

  Porucha harddisků. Nemá si cenu nic nalhávat pevné disky jsou sice mnohonásobně spolehlivější než jejich předchůdci před pár lety, ale pokazit se mohou taky. Neviděl jsem jen jednoho muže velmi podrážděného (slova jako “vy to váš harddisk se pokazil, prodali jste mi šmejda a teď mám data v pr…”) a jen jednu ženu plakat – měla tam rok účetnictví.

  Počítat s možností ztráty dat se musí a nejlepší je často zálohovat. Jako první je nejvhodnější mít data na disku dvakrát – pokud se pokazí část disku a vzniknou vadné sektory “béčka” je druhá kopie vašich dat uložená někdě na disku E: velmi důležitá a ceněná.

  Mít soubory dvakrát nám však příliš nepomůže při mechanické poruše disku nebo závadě elektronické části disku. Nejbezpečnější cesta jak o vaše data nepřijít je mít umístěna na onom kotoučku původně určeném k poslechu hudby. Pokud nechcete investovat do vypalovací mechaniky cca 3500Kč a více je možné nechat si data jednou za čas vypálit například v počítačovém servisu. Běžná cena se pohybuje kolem 100Kč za první CD (manipulace s diskem nebo vaším počítačem), pokud je jich potřeba více, tak další možná dostanete slevu.

  Poruše pevných disků můžeme předcházet jejich vhodným umístěným a dostatečným chlazením. Běžný uživatel může poruše disku předcházet například tím, že počítač nezapíná 10x za den (disky jsou nejvíce namáhány při rozjezdu). Buďto počítač nechte běžet se spořičem obrazovky raději hodinu naprázdno, nebo použijte energii šetřící funkce - uspávání pevného disku však ze stejného důvodu nedoporučuji používat.

  Dále je vhodné netrápit sebe i pevný disk v počítači s malou pamětí – přidání paměti odstraní zbytečné švapování nas pevný disk a zvýší i úroveň a rychlost práce s PC.

  Velice nevhodné je používat přenosné obaly na HDD tzv. šuplíky (já jim říkám zapékačka), kterých za nějakých 400Kč dokonale roztopí každý disk. Použití šuplíku s ventilátorkem je možné, ovšem pro mizernou životnost používaných malých ventilátorků je vhodnější udělat mechanickou úpravu šuplíku - odstanit co nejvíce umělé hmoty pro lepší proudění vzduchu, bude to sice vypadat asi všelijak, ale je to podle mě lepší než zlikvidovat mnohem daržší pevný disk. A pokud nad takto upravený šuplík připevníme –necháme připevnit v počítači velký ventilátor do zdroje - lze sehnat do 200Kč - uděláme pro chlazení disku v šuplíku maximum.

  Pokud je již HDD nefunkční – mechanické poškození, elektronika lze z něj ještě někdy dostat uložená data i u specializovaných firem, která zpravidla vymění elektronickou část HDD a data zachrání.

  Pokusím se sehnat a uvést kontakt na jednu takovou firmu. Jedna zákaznice již má svá data zachráněna a vypálena na CD za cenu kolem 1000-1500. Toto je dle mého názoru rozumná cena –slyšel jsem i o firmě účtující 100Kč za jeden megabajt. Kolik megabajtů má váš disk ?

  Porucha zdroje počítače. Porucha zdroje počítače patří mezi nejčastěji se vyskytující poruchy počítačů. Naštěstí tato porucha nemívá tak často vliv na ostatní části počítače. Zdroj je velmi namáhán při spouštění počítače kdy musí dodat špičkově mnohem větší proud než při

  vlastním běhu počítače. Další namáhání je při vypnutém počítači, kdy zdroj nepracuje a jeho části jsou trvale vystaveny napětím přes 300V. Protože je vypnut ventilátor zdroje dochází i k tepelnému namáhání součástek. Zdroj může vevnitř začít hořet – osobně se mi to stalo.

  Proto je vhodné počítač zapínat v rozumné míře (raději nechte počítač hodinu jet naprázno než jej 2x za hodinu zapínat) a zapojit počítač podle našeho článku Jak připojit PC do elektrické sítě. Vhodné je zdroj nechat občas vysát (1-2x ročně). Pokud zpozorujeme nefunkčnost ventilátorku zdroje je nutné počítač vypnout, odpojit od 230V a nechat opravit. Cena orientačně i s prací od 300Kč.

  V opačném případě hrozí zničení zdroje s možným poškozením dalších komponet počítače. (některé zdroje však mají ovládání rychlosti ventilátorku dle teploty zdroje – a mohou se jeivt jako nefunkční či pomalu se točící), jak se to pozná pokažený ventilátorek od této funkce se dozvíte v Základním testu hardware.

  Nedá mi to a musím vzpomenout na případ pana, říkejme mu pan Želvička. Pan Želvička si amatérsky udělanou “prodlužkou” doplněnou “zlodějem” obracejícím fázi zlikvidoval zdroj, desku a paměti. K výrobě prodlužovacího bazmeku se posléze přiznal – alespoň solidní přístup. Vhodná prodlužka stojí tak 100-200Kč. Čtěte Jak připojit PC do elektrické sítě.

  Porucha zdroje PC – bouřky a jejich vliv. Pokud se blíží bouřka tak počítač vypínám. Jako poslední varování mi vždy slouží ono první zamrkání žárovek. Během bouřek totiž dochází v elektrické síti k zajímavým jevům způsobujícím zpravidla nejméně jednoho zákazníka s porouchaným zdrojem v naší firmě. (Ve městě a jejbližším okolí je asi 50 tisíc lidí a počítačových firem cca 10. Pokud každá dostane jednoho zákazníka tak bouřky řádí víc než si myslíme) Těmito jevy může být přepětí, podpětí, výpadek napětí v délce několika desítek milisekund, klasické vypínání a zapínání proudu a podobné jevy určené spíše pro UPS než pro zdroj počítače.

  Je také nevhodné zapínat počítač ihned zapnutí proudu. Kromě toho, že jej nejspíš ihned zase vypnou je potřeba nějaký čas k dosažení správných parametrů elektrického sítě.

  Porucha modemu a bouřky. Ano toto se stává také. Pokud jste ještě nerozhodní ohledně vypínání počítače v bouřce a bydlíte na vesnici, pak mám pro vás neradostnou zprávu. Z asi 10ti modemů poškozených během bouřek, které jsem osobně viděl byla valná většina u lidí z vesnice, kde místama zřejmě Telecom nemá telefonní dráty dostatečně jištěné (nebo jsou dráty na sloupech a tedy víc na ráně ?).

  Nestává se to často ale je to možné. V jednom takovém případě došlo zřejmě k větší ráně a došlo k rozsáhlému poškození téměř všech částí počítače – modem, hdd, základní deska. Pokusím se zajistit fotografii, ale možná to nebylo zachyceno- je to již delší dobu ještě před masívním rozšířením digitálů.

  Dokud jsem měl připojení k internetu pomocí modemu, tak jsem raději vytahoval a spojoval kabel do telefonní sítě. Kromě omezení těchto bouřkových vlivů zamezíte i například nechtěnému vytočení a připojení na Internet (nějaký program, vir, hra, méně zkušený uživatel a podobně). Samozřejmě závisí na dostupnosti přístupu k jednomu z konců telefonního kabelu.

  Vir a ztráta dat. V dnešní době Internetu a emailů se viry šíří rychle. Většinou jde o nějaké relativně neškodné – i když ono poslat všem v adresáři-kontaktech své soukromé texty nemusí být také důvodem k velké radosti.

  Vzpomeňme ale na proslavený Onehalf, který postupně kódoval uživateli soubory a když jich zakódoval dost tak smazal pevný disk. Také novější Win32CIH našel dost klientů pro své radovánky spočívající ve smazání dat a BIOSu. Zarážející je, že další klienty našel i po roce, v době kdy již všichni mohli mít minimálně aktuální verzi antiviru. Pokud nechcete zařadit svůj počítač jako testovací a odesílací stroj pro autora viru je nutné překvapivě málo – používat dobrý antivir a často jej aktualizovat (jednou za týden nebo dva).

  Většina uživatelů asi ocení spíše české hlášení o nalezení viru než anglické či jiné. Proto mohu doporučit AVG nebo AVAST. Cena AVG pro nový počítač (OEM verze) je na opravdu přijatelné úrovni okolo 400Kč. Tato investice se vám rozhodně vyplatí. Na www.grisoft.cz naleznete i zkušební verzi na 30dnů. Podle mých informací lze OEM verzi prodat i při koupi hardwaru k počítači – nová myš, klávesnice (ale nejsem obchodník, jsem technik)

  Cenu u AVASTu neznám, pro AVAST by hovořila menší velikost aktualizačního souboru. U AVG se nyní většinou kolem 0.8MB pokud aktualizujete pravidelně a kolem 2.8MB pokud je nutno stahovat hlavní soubory znovu. AVG spokojeně používám, s AVASTEM zatím osobní zkušenosti nemám.

  Pokud jste již objetí takového viru a nevěřícně hledíte na naskakování neexistujícího operačního systému a přemýšlíte o sebevraždě, pak mám dobrou zprávu. Většinou se data dají za pomoci specializovaného sw zachránit. Cena takové akce se pohybuje podle doby potřebné pro zachránění obsahu disku - jednou jen zachraňování a kopírovaní dat na druhý disk trvalo 15hodin – a cena tedy bude větší než cena onoho antiviru. Navíc jistota záchrany dat není – současné viry buďto smažou tabulku rozdělení disku nebo k tomu přidají něco málo navíc ale data stále lze to obnovit.

  Pokud by dneska někdo vyvinul vir podobný Onehalfu a ten postupně a v klidu zakódoval soubory nějakým důkladnější šifrou s náhodným kódem pak by ta obnova byla mnohem složitější.

  Vir a porucha hardware. Prý existují viry schopné poškodit hardware například harddisk posíláním různých příkazů vedoucích k poškození či úplnému zničení.

  Speciálně o těch harddiskových si myslím, že mohly existovat v době před několika lety, kdy takový harddisk byl jen hloupá krabice s řadičem-vykonavatelem příkazů a počítač harddisk fyzicky ovládal sekvencemi příkazů například pro vystavování hlav a podobně. Dnešní harddisky mají mikroprocesory a už to nejsou ty hloupé krabice.

  Cesta takových virů by teoreticky mohla spíše vést cestou přes upravení řídícího programu – firmware. Dnešní základní desky, videokaty, harddisky, jednotky cdrom a další zařízení mívají tento program (který zařízení “oživuje”) uložený v přepisovatelné paměti. Výrobci pak mohou vydávat opravy a úpravy.

  Asi nejjednodušší příklad je “flašování” BIOSu. Ten jde v případě poruchy (vypnutí proudu při flašování, vir Win32CIH) buďto snadno nebo méně snadno vytáhnout a naprogramovat v programátoru této pamětí. Osobně jsem ale aktualizoval firmware u své videokarty a cdromky a tam tak snadný postup nebude –alespoň u videokarty příliš často žádná vyndávací paměť v patici nebývá.(neberu rozšiřující paměti).

  Pokud by tady nějak brutálně zapůsobil vir a způsobil úplnou nefunkčnost zařízení s nemožností opravy firmware šlo by opravdu o poškození činností viru. Naštěstí je zařízení celé kvantum a způsob zahájení programování mají snad každé jiný a tak snad nikdy univerzální vir nezaútočí.

  Někteří výrobci již pro jistotu videokarty vybavují dvěma BIOSy což tomuto zamezí.

  Počítač a kulový blesk. Ne to už přeháním. To jsem naštěstí ještě neviděl. Nemá někdo foto či odkaz ?

  Závěr

  Počítače se kazí stejně jako auta a vše co se hýbe. Buďme rádi, že nepadají jako letadla.

  Pokud se vám počítač pokazil – zjistili jste závadu - den poté co jste jej zakoupili jde zřejmě o problém s nedostatečným otestováním ve firmě. Solidní firma se vám jistě omluví a pokusí se o co nejrychlejší odstranění této závady

  Pokud se vám počítač pokazí za půl roku nebo třeba za rok, tak lze těžko něco dávat na vinu firmě, která vám jej prodala. Pokud teda použili dostatečně kvalitní a značkové komponenty.

  To že se nový funkční počítač pokazí totiž neumí asi nikdo předpovědět. Jasnovidci jsou nedostatkové zboží :-)

  Tady je to i otázka pro vás – nevybrali jste si vy ten nejlevnější počítač u toho chlápka co to skládá v garáži a když mu voláte tak někdy seká trávník ?

  Ať se vám počítačové poruchy vyhýbají.  ( Celý článek! | Autor: MM_tank | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  WebZdarma.cz

  Anketa
  Jak často navštěvujete stránky OPC?

  Jednou týdně. 
   (3578 hl.)
  Jednou za měsíc. 
   (3331 hl.)
  Jednou za rok. 
   (3395 hl.)
  Nikdy (dnes je to náhoda). 
   (4168 hl.)

  Celkem hlasovalo: 14472


  Novinky

  13.08.2002: Download
  - Raystorm Realtime Raytracing benchmark, RefreshForce

  06.08.2002: OPC
  - betaverze a testovací provoz

  Copyright OPC, e-mail:opc@post.cz
  Všechny materiály zde veřejněné jsou chráněny autorským zákonem
  a jejich přebírání bez souhlasu autorů je výslovně zakázáno.