OPC

Dnešní datum: 22. 01. 2019   | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Odkazy |    
Seznam rubrik
Články
FAQ
Free arena
Hardware
Napůl
O autorech
Odkazy o PC
Přetaktování
Shareware
Zábava

Hlavní menu
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Download
 • Odkazy
 • Ankety
 • TOP 15
 • Personalizace
 • Rozšířené vyhledávání
 • Vyhledávání

  Hledej
  v OPC  Základní test hardwaru počítače
  Vydáno dne 13. 02. 2002 (22728 přečtení)

  Zlobí vás počítač ? Padají Windows častěji než obvykle ? Nebo se snad zasekává vaše oblíbená hra ? To snad ne ! Možná by bylo dobré počítač prověřit, zda nějaká jeho část není vadná...


  Předně si musíme říct, že většina těchto problémů je spojena spíše se softwarem - nevhodný (vadný) ovladač, poškozená Windows, přetaktovaný procesor (grafika, klávesnice, myš), nějaký ten vir či program v pozadí. Tento článek má za úkol ukázat vám možnosti otestování chyb hardwaru a to s použitím skutečně prověřených diagnostických programů.
  Který hardware se v počítači kazí nejvíce ? Asi to budou ventilátorky chladičů, paměti a pevné disky.
  Než se pustíme do ověřování stavu ventilátorků zkusme zkontrolovat paměť a pevný disk.

  Testování paměti:
  Neznám žádný spolehlivý testovací program fungující pod Windows. Měl jsem tu možnost vyzkoušet různé doctory , burniny a podobně a to i na počítačích na kterých jsem zjistil chybu paměti v dosu ale neosvědčil se žádný. Zde dávám adresy na dva prověřené.

  MEM86 stahujte zde (adresu neznám, současná verze 3.00) - můj současný favorit. Po stáhnutí a rozbalení spustíte install.bat a po vložení prázné diskety potvrzením spustíte uložení programu na disketu. Vrzání disketovky si příliš neužijete vzhledem k velikosti 74KB. Program je napsán v assembleru a po nahrání na disketu nebude disketa ve Windows přístupná. Program testuje i L1 a L2 cache procesoru - na použití tohoto programu pro overclocking se ještě zaměřím. Vydaný pod GPL - používání bez omezení - viz readme.

  GoldMemory http://www.goldmemory.cz (současná verze 5.07) Instalace je stejná i instalátor se jmenuje install.bat. Vrzání disketové jednotky si užijete víc, program nahrává celou disketu. Program je shareware a ve verzi 5.07 čekáte než se program spustí. Program jsem používal před nalezením mem86, nyní jej používám spíše z porovnávacích důvodů např. pro ověření výsledku testování MEM86.
  Oba programy se spouštějí nabootovaním z vytvořené diskety. Po spuštění je nejvhodnější zůstat pouze jako divák případně vypnout monitor a věnovat se něčemu jinému - testování je časově náročnější. Programy mají obdobné obrazovky - nalezneme zde "teploměr" udávající kolik procent testu je již hotovo, dále údaj o počtu průchodů (PASS), údaj o počtu chyb (Errors) - v případě chyby program vždy vypíše ještě adresu kde k chybě došlo a předpokládanou a nalezenou hodnotu. Naším cílem je tedy asi po hodince-dvou dojít k počítači a vidět počet průchodu nejlépe 2 a více a počet chyb 0.
  Pokud k počítači přijdeme a program hlásí nějakou chybu tak počítač v pořádku není a na 95 procent je vadná paměť nebo špatně nastavená. Další se informace naleznete tady.

  Test pevného disku:
  Pevné disky se vyrábí již desítky let a za tuto dobu byla technologie velmi zdokonalena. Díky tomu mají dnešní disky méně poruch než jejich předchůdci. Přesto toho je toho v pevném disku k pokažení povážlivě mnoho - elektronika , hlavní motor, motor hlaviček, plotny disků. Na toto vše působí nevhodně především nárazy a teplota, kterou disk sám vyzařuje. Proto je vhodné zálohovat a zkontrolovat. V podstatě každý výrobce disku dělá nějakou utilitu na kontrolu svého pevného disku. Některé tyto programy jsou zablokovány pro harddisky jiných výrobců.

  IBM Drive Fitness www.ibm.com Jako nejlepší z mě známých mohu doporučit IBM Drive Fitness. Tento program není blokovaný. Pozor při stahování se zavazujete souhlasit s licencí. Program naleznete na www.ibm.com najděte vyhledávání a hledejte "Drive Fitness Testing software diskette", můžete zkusit i přímou adresu ftp://ftp.pc.ibm.com/pub/pccbbs/bp_thinkpad/dft-v210.exe.
  Program po nainstalování nabídne opět vytvoření bootovací diskety. Po nabootovaní a načtení programu do paměti (pozor u počítačů s velmi malou pamětí 8MB a méně nemusí program pracovat) se objeví základní menu. Pokud nemáte IBM disk tak máte možnost v podstatě jen dát rychlý (Quick) nebo rozšířený (Advanced) test. Rovnou dejte rozšířený. Výsledek testu je velmi jednoduše čitelný i pro neangličtináře - buďto svítí zelená a je to OK nebo svítí červená a problém menší či větší s diskem bude.

  Podobný program pro Seagaty naleznete pod názvem Seagate Data Advisor na www.seagate.com
  Při testování si všímáme hluku který pevný disk vydává. To jediné program nekontroluje. V případě slyšení nestandardních zvuků jako ostré kovové hlasité klapání a podobně necháme v případě že máme disk v záruce posoudit zda se je toto v pořádku. Pokud disk v záruce nemáme nezbývá než doufat, že disk ještě nějakou dobu vydrží a hlavně disku již tak nevěřit a zálohovat. Nyní máme otestovánu
  paměť i pevný disk a můžeme vletět na ventilátor.

  Test ventilátoru:
  Ventilátor je nejvíce sabotující část vašeho počítače. Zřejmě se nám nepodaří zkontrolovat všechny ventilátorky z BIOSu a proto teď na vás leži rozhodnutí zda se do počítače podíváte nebo se s ním vypravíte někam do servisu, případně se do počítače podívá někdo zkušenější. Pokud jste mladší tak je vhodné to oznámit rodičům ať neutrpí nějaký ten šok při pohledu na váš bezradný výraz a rozdělaný počítač za 30000. Každopádně já se jakékoliv zodpovědnosti zříkám a následující text berte pouze jako teoretický popis postupu. Kdo chce na svou zodpovědnost do počítače vlézt ať čte dál.
  V podstatě jde v tomto článku pouze po od dělání krytu a jediné na co je potřeba si dát pozor je to, že počítač je zařízení pracující na 230V. Počítač má zdroj od dělený plechovým obalem (na němž jsem u jednoho zdroje viděl varovný nápis "otevři mě a zabijí Tě") a do zdroje se dívat nebudeme. Upozornění - v případě poruchy zdroje nebo vadné elektroinstalaci může být na plechových částech počítače napětí 230V.

  Kontrola chodu ventilátorů
  Počítač má několik ventilátorů zpravidla jeden ve zdroji, jeden na chladiči cpu, další bývají na chladiči procesoru grafické karty nebo na chladiči čipsetu základní desky. Kontrola je jednoduchá pokud můžeme PC otevřít (=není zaplombováno od výrobce - kvůli ztrátě záruky). Pokud je počítač zaplombován musíme se spolehnout na údaje senzorů základní desky (pokud je základní deska má) nebo se ztrátou záruky - což nedoporučuji.

  Počítač odpojte od elektrické sítě 230V. Kontrola při otevření počítače je poměrně jednoduchá, stačí povolit zpravidla dva křížové šroubky a oddělat jednu část plechového krytu (pravou při pohledu zezadu na zdroj). Starší počítače mají kryt v celku a k dobytí je potřeba odšroubovat 4-6šroubků. Po oddělání krytu můžeme lokalizovat ventilátorky. Výhled na chladič CPU může být někdy zakrytý zdrojem. V tomto případě je jednodušší najít si na opatrně rukou chladič cpu při vypnutém PC (po zapnutí jej naleznete snáze) K počítači nemusí být připojeny při testování žádné kabely (kromě napájecího) - potom je vhodné zajistit, aby po zapnutí počítače a prohlídce chladičů nedošlo k naskočení do Windows například startovací disketou. Pokud jste kabely neodpojovali, tak budete moci počítač řádně vypnout. Připojte napájecí kabel a nedotýkejte se kovových plechů počítače, ke kontrole to není potřeba. Počítač zapněte a všechny ventilátorky se musí točit. Pokud se nějaký netočí případně se točí zřetelně pomalu (je plný prachu ...) máte před sebou jednoho z velmi pravděpodobných viníků vašich potíží s počítačem. Výměnu takového ventilátorku vám doporučím nechat na počítačovém servisu, mají většinou slušný výběr a výměna ventilátorku je přece jen už větší zásah do PC než jen nahlédnutí. Upozorňuji na křehkost - lámavost procesorů od AMD - za případné škody neneseme zodpovědnost. Cena ventilátorků bývá většinou od 250-600, nejsou však výjimky i levnější či dražší.

  Pokud na některý ventilátorek dobře nevidíte je možné jej vyzkoušet rukou. Velmi lehce se jej dotkněte pokud možno ve středu ať neulomíte list vrtule. Ventilátorek můžeme i na chvilku zastavit a podle rychlosti roztáčení takto zastaveného ventilátorku lze tipnout na některého potížistu.
  Správnou funkci ventilátoru zdroje je možné zjistit přiložením ruky zezadu ke zdroji. Některé počítačové zdroje mají regulaci otáček podle teploty vevnitř počítače, takže proud vzduchu může být minimální případně žádný. Zda máte pokažený ventilátor zdroje se pak dá poznat ještě sáhnutím na skříň počítače v místě nad zdrojem - rozhodně nemá být nadměrně teplá.
  Dále je pak možné při vypnutém počítači =odpojeném zdroji zkusit pootočit ventilátorem zdroje přes plechy za pomoci něčeho nevodivého například špejle.

  Poznámka:
  Jestli zemřít tak nechte zdroj zapnutý a strčte do zdroje šroubovák pokud možno co nejdál. Jestli chcete jen dostat ránu tak odpojte kabel, elektrický náboj se ve zdroji ještě může držet cca 15minut !
  Pokud si chcete ventilátorek vyměnit sami je možné koupit kvalitní ventilátorek s nějakým malým chladičem a ventilátorek potom namontovat na stávající chladič- většinou se dají koupit kolem nejlevnější kolem 150-200. Pro chlazení více hřejících CPU což jsou například procesory AMD K7 a P4 však toto řešení aplikovat nelze, zde musíte sehnat výkonný ventilátorek a nebo koupit ventilátor i s chladičem. Pro Celerony, K6 a P3 však zpravidla stačí obyčejný ventilátorek.

  Pokud jste chybu v počítači nenašli zkuste si přečíst Rozšířený test hardwaru.  ( Celý článek! | Autor: MM_tank | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  WebZdarma.cz

  Anketa
  Jak často navštěvujete stránky OPC?

  Jednou týdně. 
   (3578 hl.)
  Jednou za měsíc. 
   (3331 hl.)
  Jednou za rok. 
   (3395 hl.)
  Nikdy (dnes je to náhoda). 
   (4168 hl.)

  Celkem hlasovalo: 14472


  Novinky

  13.08.2002: Download
  - Raystorm Realtime Raytracing benchmark, RefreshForce

  06.08.2002: OPC
  - betaverze a testovací provoz

  Copyright OPC, e-mail:opc@post.cz
  Všechny materiály zde veřejněné jsou chráněny autorským zákonem
  a jejich přebírání bez souhlasu autorů je výslovně zakázáno.