OPC

Dnešní datum: 22. 01. 2019   | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Odkazy |    
Seznam rubrik
Články
FAQ
Free arena
Hardware
Napůl
O autorech
Odkazy o PC
Přetaktování
Shareware
Zábava

Hlavní menu
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Download
 • Odkazy
 • Ankety
 • TOP 15
 • Personalizace
 • Rozšířené vyhledávání
 • Vyhledávání

  Hledej
  v OPC  Přetaktování karet nVidia - řada Riva a Geforce
  Vydáno dne 02. 03. 2002 (9532 přečtení)

  Má přetaktování grafické karty smysl ? No podle mého názoru ani moc ne. Rozdíl jsem zatím viděl – poznal jen v 3Dmarku což je pěkné a dá se tím chlubit v hospodě. Pokud je karta starší a nezvládá rozlišení třeba 1024*768*32 bitů –obraz se zasekává, je pomalejší na volném prostranství a podobně tak můžeme přetaktovávat a stejně to nakonec plynule nepojede. Máte jinou zkušenost ?

  Pokud ale chcete přetaktování zkusit tak je zde jeden jednoduchý návod. K přetaktování je možno použít celou řadu programů, ale nejjednodušší je k přetaktování použít “coolbits” a odemknout tuto možnost přímo v ovladačích. Výhody jsou jasné – není třeba nic instalovat, stačí jeden zápis do registru ještě provedený automaticky a řešení je přímo od výrobce. Nevýhodou může být, že v některých ovladačích – zejména certifikovaných tuto možnost údajně zapnout nelze.

  Já mám nyní ovladače přímo ze stránek Microsoftu a odemknutí možnosti přetaktování se podařilo bez nejmenšího problému. Navíc jsou ovladače česky. (je ale možné, že mi po těch starých zůstalo v systému něco co to umožnilo, já zkoušel kolem 10ovladačů pro XP)

  K zapnutí této možnosti je třeba stáhnout coolbits.reg který je poněkud větší :-) – má 100bajtů. Můžete například u nás nebo soubor vyhledat.

  Po stáhnutí stačí soubor spustit a provede se potřebný zápis do registrů.

  Obr1

  Na ploše Windows dáme pravou myš, zvolíme Vlastnosti a najdeme kartu Nastavení. Dále zvolíme upřesnit.

  Obr2

  Najdeme kartu nazvanou podle názvu vaší grafické karty a zvolíme Další vlastnosti.

  Obr3

  Najdeme kartu Taktovací kmitočty a zapneme povolit úpravu. Nyní máte možnost nastavovit kmitočty grafického procesoru a paměti. Ale opatrně!

  Pokud tuto kartu nenajdete tak zkuste spustit soubor coolbits ještě jednou a případně pro jistotu restartovat Windows. Pokud se stále neobjeví tak u vás z nějakého důvodu použít tuto funkci nejde. Můžete však zkusit různé přetaktovávačče jako například Power Strip.

  Jak provést vlastní přetaktování ? Opatrně ! Doporučuji postupně po malých krocích přidávat (2-5Mhz) a zvyšovat jen jednu rychlost. Může se to zdát zbytečně pomalé ale pokud “osolíte” obě položky tak vám v lepším případě nepojedou hry (a nebudete vedět zda je to zvýšenou rychlostí pamětí nebo rychlostí grafického procesoru) a v horším případě nepojede počítač či nebudete grafická karta funkční.

  Už jsem jednu takto vysoce přetaktovanou kartu viděl - byl to její konec a pro majitele ztráta asi 3000. Ostatně pokud se chcete dozvědět více, přečtěte si první článek nazvaný O přetaktování.

  Typickým příkladem při nastavení právě “na hranici” možností zařízení je vypadávání barev, textur, barevné či bíle body-tečky v obrazu nebo zatuhávání počítače. Proto je důležité kartu po zvýšení rychlosti pořádně zatížit – nejlepší je hraní některé z novějších her alespoň po dobu jedné hodiny. Pokud karta pracuje hodinu a nejsou vidět žádné anomálie obrazu (občas hraní zastavte a jen se otáčejte a pozorujte obraz) můžete pokračovat postupně dál.

  Pokud přetaktování děláte ze zábavy - a jako koníčka bude vás jistě každý další Mhz těšit a pokud zjistíte hranice možností karty za týden (ale opatrně a bezpečně) bude to pro vás jistě lepší než nastavit kartu rovnou na Vámi odhadované maximum a pak muset snižovat rychlost za mačkání resetu a scandiskování.

  Když se přetaktování přežene a grafická karta nefunguje a nelze se dostat k opravě kmitočtů je ještě pár možností – při přetaktovávání touto metodou jsme upozorněni na možnost zmáčknout CTR při logování do Windows – tím by mělo dojít k opravě. Pochopitelně jsem funkčnost neověřovalJ Další možností je nechat kartu zchládnout (nebo podchladit) a doufat, že se rozjede a do Windows se dostaneme. Nebo kartu zasunout –přidat do jiného počítače s funkční videokartou a doufat, že se kmitočty podaří opravit. V nejhorším případě však karta buď nefunguje (Windows ji nenajdou) nebo se přímo zasekne počítač a nenabootuje. A na toto řešení neznám. Tak ať se vám tohle vyhne.

  Grafická karty od nVidie jsou určeny především pro hraní her. Pokud se Vám hra bude zasekávat byť třeba jen jediná a jen někdy nemůže být vaše hraní –přerušované resetováním tím plnohodnotným hraním přinášející radost ze hry. Za to přece těch pár Mhz nestojí ?!

  Neručíme za případné poškození počítače či jeho vybavení způsobené přečtením tohoto článkun a zkoušením zde popsaného postupu. Vše provádíte na své riziko.

  Doporučuji vám přečíst si článek Je přetaktování zadarmo ?  ( Celý článek! | Autor: MM_tank | Počet komentářů: 186 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  WebZdarma.cz

  Anketa
  Jak často navštěvujete stránky OPC?

  Jednou týdně. 
   (3578 hl.)
  Jednou za měsíc. 
   (3331 hl.)
  Jednou za rok. 
   (3395 hl.)
  Nikdy (dnes je to náhoda). 
   (4168 hl.)

  Celkem hlasovalo: 14472


  Novinky

  13.08.2002: Download
  - Raystorm Realtime Raytracing benchmark, RefreshForce

  06.08.2002: OPC
  - betaverze a testovací provoz

  Copyright OPC, e-mail:opc@post.cz
  Všechny materiály zde veřejněné jsou chráněny autorským zákonem
  a jejich přebírání bez souhlasu autorů je výslovně zakázáno.