OPC

Dnešní datum: 22. 01. 2019   | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Odkazy |    
Seznam rubrik
Články
FAQ
Free arena
Hardware
Napůl
O autorech
Odkazy o PC
Přetaktování
Shareware
Zábava

Hlavní menu
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Download
 • Odkazy
 • Ankety
 • TOP 15
 • Personalizace
 • Rozšířené vyhledávání
 • Vyhledávání

  Hledej
  v OPC  Výběr klávesnice a myši
  Vydáno dne 05. 03. 2002 (6366 přečtení)

  Tyto samozřejmá zařízení jsou vám někdy k počítači přibalena. Zejména u nejlevnějších sestav se obchodník s počítači snaží dosáhnou co nejnižší a baťovskou cenu a proto bývají používány ty nejlevnější z nejlevnějších. Možná vám v tomto článku trochu pomůžu s výběrem.

  Klávesnice
  Klávesnice během doby prodělala minimální vývoj. Kdysi v době XT byl ke klávesnici přibalen numerický blok nacházející se v pravo. Pak v době prvních Windows 95 přišly na řadu ”Windows” klávesy” umístěné celkem rozumně na spodní řadě. Další inovaci v podobě ”uspávacích” tlačítek (uspávání, vypínání a ještě jakési další) však podle mého názoru většina výrobců nezvládla. Časté nacpání těchto kláves do prostoru často - a mezi hráči akčních her velmi často používaného – mezi šipky a blok ”Insert –PgDn” se mě osobně zdá velice nevhodné. Ti s takto vybavenou klávesnicí, kteří si za doprovodu zvučných nadávek během hraní her uspali,vypnuli počítač mi jistě dají zapravdu.

  Další inovací jsou tzv. Multimediální klávesnice. Jsou to klávesnice s větším či menším počtem přídavných tlačítek sloužících k přímému ovládání Windows – například ovládání hlasitosti reproduktorů, spouštěni Internetu, Kalkulačky , ovládání CDROM a dalších funkcí. Některé mají integrovány mikrofon (zapojené klasickým kablíkem do zvukové karty) To zda jsou tato tlačítka potřebná a zda si zvyknete ponechám na vás. Co jsem však zpozoroval je vyšší kvalita klávesnice.

  Rozdělení klávesnic podle MM_tanka:

  1. Šmejdy. Klávesnice je co nejmenší, nejlehčí a nejlevnější. Při psaní vám pomalu poskakuje po stole, při fouknutí se posune o 5cm. Další nevýhodou jsou chatrné ”packy” zespodu, které slouží k naklopení klávesnice do úhlu dle vaší potřeby. Kromě toho, že se tyto packy zaklapují jen při trošku horším pohledu, mají zpravidla jen jednu či dvě polohy – a protože se i zde šetřilo tak naklopení se mě osobně zdá nedostatečné.
  2. Častý je nevyhovující profil kláves – jsou rovné jak prkno a prst na nich špatně drží, tvarovaná klávesa je pro mě osobně lepší. Řady kláves od uživatele po konec klávesnice začátku (od Ctr po ESC) také nebývají tvarovány do tvaru mírného ”U” a jsou v jedné rovině.

   U těchto klávesnic bývá často problém při zmáčknutí více kláves než dvou či tří. Procesor klávesnice toto zpravidla nezvládne vyhodnotit a když v takové akční hře chcete být skrčeni, hýbat se dopředu a doleva tak už možná nebudete moci současně přebíjet. Uspávací tlačítka bývají na nevhodném místě, někdy bývají alespoň menší.

   Cena bývá od 200 do 300Kč.

  3. Klávesnice. Tady bych donedávna zařadil klásnici Chicony s cenou kolem 300Kč. Bohužel zběsilé šetření se nevyhnulo ani tomuto výrobci a její nový model předvedl v podstatě totéž co výrobce kategorie šmejdů. Kromě toho, že klávesnici oproti předchozího modelu zmenšil rozměrově, také zlikvidoval příjemnost jejího používání – klávesové řady v jedné lajně, klávesy rovné jak prkno. Jediné plus je umístění uspávacích tlačítek do horní nezavazející řady a schopnost zachytit stisk více tlačítek.
  4. Protože jsem měl klávesnici starou 4 roky a zachtělo se mi nové, koupil jsem si starý model od Chicony v provedení AT a koupit redukci (Zdravím Romana Š.)

   Bohužel neznám v současné době odpovídající model této střední třídy. Takže výběr bude na vás.

  5. Multimediální klávesnice. Tady je situace díky ceně lepší – zatím se nešetří a klávesnice jsou velké, těžké s dostatečnými ”packami”. Klávesy jsou pěkně profilované a i řady kláves jsou vhodně prohnuté. Určitě se mě na těchto klávesnicích píše nejlépe z předchozích dvou druhů. Otázka využití či nevyužití přidaných kláves je otázkou samostatnou. Možná využijete, možná ne.

   Cena bývá kolem 500 a více Kč.
  6. Beztdrátové klávesnice. Nejspíš budou patřit do kategorie těch lepších, multimediálních. Osobně jsem se s žádnou nesetkal, protože se jim výhýbám. Argument uživatelů a známých je možnost ovládání audia či přehrávání filmů z postele. No pokud to mohou z prosotorových důvodů uskutečnit tak prosím. Já ne a proto nevidím jediný důvod proč platit za psaní na počítači formou kupování baterek do klávesnice.

  Kontrolní otázka : Kdy nejčastěji dojdou baterie v klávesnici ? V soboru večer, když máte chuť si pořádně zahrát a nemáte náhradní. Uznávám, že otevíračka dnešní megaobchodů tuto nevýhodu částečně odstraňuje.

  Cena nejméně od 1000Kč

  Některé z těchto klávesnic mívají ještě navíc označení ”ergonomické” což neodvažuji posoudit zda je na tom něco pravdy. K některým dostanete i předložku – já na ni nejsem zvyklý ale psalo se mi s ní při jednom soukromém testu lépe.

  Pokud jste dočetli tak už víte, co mi na klávesnicích vadí. Takže zárověň víte na co se máte zaměřit. Jak vidíte bohužel si budete muset vybrat sami. Nejlépe pokud vám dají klávesnic vybrat několik a vy se zaměříte na výše popsané. Pokud mohu poradit, tak klávesnici kupujete zpravidla na několik let a dvě či tři stovky za lepší se vyplatí.

  Myši

  Tady vývoj neustrnul jako u klávesnic a pořád se něco děje! K myši postupně přibylo třetí tlačítko (používané zřídka, spíše ve hrách). Dále se objevuje výborné kolečko či dvě – posun textu, Internet, přehazování zbraní ve hrách. Případné další tlačítka na boku a podobně již takový význam nemají a alespoň já se bez nich osobně obejdu. (dokonce jsem je odstranil – když jsem hrál nějakou hru a snažil se myš solidně držet tak zavazely)

  Hlavní vývoj ale proběhl vevnitř myši. Dneska kromě klasických kuličkových máme i myši s optickým senzorem a jako nejnovější novinku i s dvojitým senzorem pro větší přesnost snímání polohy.

  Pokud bych měl odpovědět na otázku, zde je ”obyčejná” optická myš lepší než ”obyčejná” kuličková, tak bych asi chvili váhal. Mám Genius Optical (cca 500Kč) (testoval jsem verzi USB i PS2) a pokud srovnám s úplně novou Genius Netscroll (cca 200Kč) pak ve hrách stále vede obyčejná kuličková myš při nastavení rychlosti snímání polohy na 200Hz (návod najdete na OPC). Předpokladem je kvalitní podložka – o ní za chvíli.

  Co se týče údržby - čištění (a tahání oken po ploše) je samozřejmě optická mnohem výhodnější. Uvidíme jak se přesnost a rychlost optických myší zlepší u modelů s dvojitým senzorem.

  Jinak stejně jako mechanická má i optická myš své chvilky kdy zrovna povrch nesleduje na 100procent. Dá se to vyřešit vhodnou podložkou.

  K tomu senzoru – neví někdo jak to může fungovat ? Jde mi o princip. Měl jsem myš rozdělanou je tam něco jako integrovaný obvod ale co může snímat na čistém bílém papíře to nevím.

  Rozdělení myší podle MM_tanka:

  1. myš sociální. Stojí kilo nemá ani kolečko. Vhodná do pc, kde se kolečko nevyužije – IE 386, 486 na posouvání kurzoru. Jinak nebrat.
  2. Myš standart. Tím je podle mě například Genius Netscroll s kolečkem za cenu do 200Kč. U her s ní můžete dosáhnout lepších výkonů než s představiteli 3kategorie.
  3. Myš optická obyčejná – značky jako Logitech, Genius, Arowana. Cena teď po poklesu cen asi 500-750Kč.
  4. Myš optická značková nebo značková s dvojitým optickým senzorem. Myši jako například Microsoft Explorer a podobně. Cena odpovídá značce – 1000 –2000Kč což se mi zdá zatím hodně. Ale ceny klesnou. Myš s dvojitým senzorem na chvilku uloupím hned jak si ji někdo u nás objedná (což hned tak nebude) a přinesu vám detaily jaká je.
  5. Myš kuličková speciál. Velmi citlivá myš určená pro všechny pořádné hráče pro hraní akčních her s těmi nejlepšímy výsledky. Tuším se jmenuje Razor Boomerang a už se nevyrábí ale má nějakého následníka. Její recenzi naleznete na Programers. Cena – radší se neptejte. Pokud se pamatuji dobře tak asi 3000Kč, ale mohla se změnit. Být nadšenec je drahé…

  6. Myši s vibračním efektem. Ano tohle se už také dělá, ale bohužel jsem ji ještě neviděl. Proto si o ní nebudu nic vymýšlet a najděte si někde na internetu recenzi. Cena modelů které znám se také pohybuje nad 3000Kč.

  Myši podle připojení (konektoru)

  1. na sériový port – již se nepoužívají - některé se ještě vyrábí pro staré PC
  2. na port PS2. Asi nejrozumnější připojení myši. Pokud zvýšíte standartní rychlost portu na 200Hz a pojede vám to na 200Hz OK, měli byste mít tu nejlepší možnou kombinaci.Jak zvýšit tuto rychlost najdete na OPC v přetaktování.
  3. myš na USB – stále více myší se dělá na USB. Osobně tento trend nemám moc rád – na myš poslouží stejně dobře i port PS2 (dobře, ta vibrační by na něm nejela). Je otázkou, kterou jsem zmínil i (v článku o nastavení rychlosti myši) zda je připojení přes USB lepší co se týká rychlosti či doby odezvy a jak se bude tato rychlost odezvy a připojení měnit v závislosti napočtu zařízení a k nim potřebných ovladačů. USB jede standardně na 125Hz a nevím zda se to dá změnit.
  4. Pokud máte k tomuto nějaký praktický poznatek či jen názor budu rád, když mi jej sdělíte.

   Kromě toho existují stále počítače s jen 2mi nebo 4mi sloty USB. Zákazníku máš to obsazeny USB ? Tak si přikup USB hub jen za litr !

   USB je podle mě dobré na foťáky, tiskárny a scannery, ale plýtvat jím pro připojení myši se mi nezdá zrovna OK.

  5. Myši bezdrátové. Tyto myši nejsou připojeny, je připojeno jejich přijímací zařízení a to nejčastěji na USB či PS2.

  Pokud někdo narazil při čtení v části o klávesnicích na mou poznámku u beztdrátových klávesnicích jistě nyní očekává něco podobného ke spotřebě myší. A dočká se. Na rozdíl však od klávesnic má podle mě existence myši u PC bez kabelu přece jen větší význam.

  Ten kabel u některých zejména USB myší je opravdu dost tlustý (je stínění aby myš nerušila rádio a tv) a omezuje trochu v pohybu. Bezdrátová myš ať s vysílačem rádiovým (dražší) či infračerveným nevýhodu kabelu odstraňuje.

  Bohužel potřebuje baterie nebo lepší modely akumulátory. Optické bezdrátové mají nejvyšší spotřebu proudu a proto kupovat takovou myš v provedení na baterie místo akumulátorů nemá dle mého vůbec názoru smysl.Odhady výrobců na dobu chodu na jednu výměnu baterií se dost liší a prakticky to může být doba úplně jiná (čtěte monohem kratší) protože a) u mobilů se doba udávaná výrobcem taky dost liší a za b) papír snese všechno.

  U myší bezdrátových bych se s hlediska hráče obával nižšího počtu měření polohy myši za sekundu – posílání údajů do počítače. Dále pak úspávání optických bezdrátových a zpoždění při probuzení – někde campujete a míříte sniperem a když máte cizí palici v zaměřovači, tak než myš za pár desítek milisekund zareaguje tak je cíl pryč. Toto jsou ale pouze domněnky, neboť MM_tank necampuje !

  A jako poslední zdrcující nevýhodu pro fanoušky bezdrátových myší uvedu jen možnost destrukce myši v závislosi na počtu rozpracovaných úkolů a veliksot tzv. ”bordelu” na stole. Nepřivázaná myš padá v takových případech snadno na zem a pokud není zničena pádem je ještě možnost jejího konce a to rozdrcením nohou či tlamou psa tygra a jinými domácími zvířaty. – Sám jsem jednu myš takto ”testoval” pádem na zem - přežila – tygr měl polední klid.

  Jak vybrat myš ? Kromě výběru podle typu připojení, způsobu snímání povrchu a počtu tlačítek a koleček

  je ještě další věc a tou je posed myši v ruce. Nevím, na mě jsou některé myši opravdu malé a proto zkuste myš vzít do ruky měla by podle mě padnout akorát – aby vám prsty příliš nečouhali dopředu.

  Pokud nejste rozhodní tak možná není špatné si koupíte myš z kategorie 2 –mechanická s kolečkem a potom si na základě vzniklé potřeby v klidu vyberete na základě třeba doporučení známých či po nějaké době studování konkrétních modelů.

  Podložky a jejich konce

  1. s obrázkem. Princip je takový, že na obdélníku neurčité látky je nalepen nějakým nevhodným lepidlem obrázek. Zatímco obrázků mají občas výrobci podložek dostatek, tak lepidlo používají všichni jen jedno. Podložka se zničí tak maximálně za 3 – 6 měsíců. Už ale po měsící se okraj obrázku bude odchlypovat což budete zbylých 2-5 měsíců než podložku vyhodíte cítit.
  2. Poznámka hlodavec optický může při pohybu po této podložce vydávat šustění připomínající rozbalování bonbónů či řízečku, takže na tato jídla dostanete chuť

  3. textilní. Na čest textilním podložkám lze říct že vydrží déle. O něco. Lepidlo výrobců podložek je sice to samé, ale textilní látku přilepí lépe. Textilní mají však pro kuličkovou myš větší kouzlo – myš není neustále otrávena stejným obrázkem a lépe funguje. Nevýhodou jsou mikrodrobečky či něco, co vás bude strašně štvát a budete muset neustále podložku oklepávat.
  4. Obrázkové vylepšené – podložka je z materiálů mě připomínající gumu. Obrázek je tam také ale není přilepen, podložka je z jednoho materiálu. Obrázek je zdrsněný a přesto, že se na něj myš dívá pořád tak to myši tentokrát nevadí. Zdrsněným povrchem ji totiž lechtá na …

  5. Podložky pro optické myši. ? Kdo mi něco doporučí ? Já o žádné vhodné nevím a používám typ 2 nebo 3. Jinak nejen z mých pozorování optické myši nejlépe vyhovuje čistý bílý papír – ovšem jedna stránka se hned zkrčí a kdo by chtěl jezdit po bloku, že.

  Prodlužky a redukce

  Pokud je vlastní kabel od myši či klávesnice krátký můžeme koupit prodlužku a to buď v provedení PS 2 nebo v USB. Ceny jsou někde mezi 30-70Kč. U USB pozor může dojít k omylu – záměně za nějaký druh USB kabelu.

  Spojením více prodlužek (simulace bezdrátové myši) nemusí teoreticky pracovat dobře. Bude to chtít praktický test přímo u vás.

  Pokud máte starší oblíbenou poctivou klávesnici lze k ní zakoupit redukci na nový počítač (DIN to PS2). Cena je kolem 30 nebo 40Kč.

  Tato redukce se dělá i v opačném provedeení - nová klávesnice na starý počítač. (PS2-DIN)

  Redukce pro myší například z PS2 na USB či naopak jsem ještě samostatně v prodeji neviděl. Tyto redukce bývají u některých dražších myší součástí balení.Z toho je patrné, že je lze jednoduše vyrobit. Snad se brzo rozšíří i samostatně.  ( Celý článek! | Autor: MM_tank | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  WebZdarma.cz

  Anketa
  Jak často navštěvujete stránky OPC?

  Jednou týdně. 
   (3578 hl.)
  Jednou za měsíc. 
   (3331 hl.)
  Jednou za rok. 
   (3395 hl.)
  Nikdy (dnes je to náhoda). 
   (4168 hl.)

  Celkem hlasovalo: 14472


  Novinky

  13.08.2002: Download
  - Raystorm Realtime Raytracing benchmark, RefreshForce

  06.08.2002: OPC
  - betaverze a testovací provoz

  Copyright OPC, e-mail:opc@post.cz
  Všechny materiály zde veřejněné jsou chráněny autorským zákonem
  a jejich přebírání bez souhlasu autorů je výslovně zakázáno.