OPC

Dnešní datum: 22. 01. 2019   | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Odkazy |    
Seznam rubrik
Články
FAQ
Free arena
Hardware
Napůl
O autorech
Odkazy o PC
Přetaktování
Shareware
Zábava

Hlavní menu
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Download
 • Odkazy
 • Ankety
 • TOP 15
 • Personalizace
 • Rozšířené vyhledávání
 • Vyhledávání

  Hledej
  v OPC  Správné zapojení do elektrické sítě
  Vydáno dne 06. 03. 2002 (15389 přečtení)

  Počítače bývají překvapivě často nevhodně- až špatně připojeny. Zpravidla si uživatel přiveze domů počítač a zjistí, že je k jeho připojení potřeba větší počet zásuvek než má k dispozici.

  Pak následuje hledaní “rozdvojky” nebo “rozdvojek”. Počítač je pak v lepším případě připojen rozdvojkou jednou, v hoším případě baterií rozdvojek.

  Čemu říkám rozdvojka ? Takové té krabičce co se zastrčí do zásuvky a má tři vývody. Z toho jeden vývod vlevo s ochranným kolíkem, druhý vývod vpravo s ochranným kolíkem ale přehozenými vodiči – neodpovídajícími normě – fáze je nesprávně vpravo. Třetí vývod bývá dole a je pro zařízení bez ochranného kolíku.

  Následující teoretickou část můžete v klidu přeskočit.

  Fáze musí být dle naší normy vlevo. Pomineme – li fakt, že norma je psána pro naší bezpečnost může dojít za určité situace k dalšímu negativnímu jevu, která může mít za následek likvidaci počítače či jeho okolních zařízení – a může být nebezpečná i vám.

  Následující prodávám jak jsem dostal – nepovažuji se v tomto za odborníka. Elektrikáři tomuto jevu říkají “uhnilý nulák” a v podstatě jde o to, že u nás jsou v rozvodech - například v panelácích a podobně 3 potřebné vodiče nahrazeny dvěma – nejspíš za komančů z důvody úsporu materiálů. Jeden vodič je tedy společný pro dva vývody standartní zásuvky. A protože tento jeden vodič nahrazuje dva tak musí být zapojený jedním jediným normovaným způsobem. A to bohužel ne vždy bývá – asi se na to v době stavby paneláků moc nehledělo.

  Při nesprávném zapojení pokud dojde k poruše instalace (stačí když se šroubky zajišťující zpravidla hliníkový drát za ty roky trochu uvolní, nebo dojde k zaoxidování spojů) dojde ke vzniku nebezpečného napětí (nebo rozdílu napětí) .

  Toto samo o sobě není dobré.

  Pokud máte ještě navíc připojen počítač či jeho periferie přes rozdvojku – tedy každé zařízení jinak – pak se může stát, že něco dost drahého “odejde”.

  Zřejmě z rozděláných zásuvek pak někteří amatéři-elektrikáři obšehli zapojení a dělali prodlužky také pro jistotu z úsporných důvodů o dvouch vodičích. Dneska už naštěstí není nutné šetřit na těchto záležitost, koupě prodlužky vyjde levněji než jen koupě pouhého drátu – alespoň jak jsem viděl v hypermarketech. A ty zásuvky se prý už zase v nových elektoinstalacích připojují třemi dráty.

  A teď tedy jak počítač správně zapojit:

  Kolik budeme potřebovat zásuvek ? Monitor, počítač, reproduktory, tiskárna, externí modem, scanner, “lepší” joysticky a volanty (s force feedback funkcí) - tyto zařízení potřebují samostané napájení. Pro dobře vybavené počítačové pracoviště potřebujete tedy alespoň 5 volných zásuvek.

  Mohu doporučit investici cca 120Kč do prodlužovací šnůry s pěti - šesti zásuvkami a počítač včetně periferií připojit přes tuto prodlužku.

  Pokud ale nechcete při vypínání počítače jakože-vypínat ještě pět dalších věcí (i když svoje kouzlo to mít může) tak doporučuji kopit prodlužku 6násobnou s vypínačem a kontrolkou. Tak zní jeden z obchodních názvů. A cena v (super, hyper, mega, a špica) obchodech tak 120-200Kč.

  Proč je důležitý ten vypínač ? Kromě počítače v provedení ATX také další k němu připojená zařízení nemají síťový vypínač a jsou stále přes připojena k eletrické síti. Však se podívejme na reproduktory, externí modemy, tiskárny, scannery lepší joysticky a volanty. Mají síťový vypínač ? Ne pokud něco mají tak je to jen vypínač sloužící k odpojení zařízení, jeho napájecí část je stále zapojena a kromě toho, že “žere” dnes již drahou elektrickou energii, tak hrozí také porucha těchto “napáječů”.

  Napáječe s transformátorkem se sice zahřívají a zbytečně “žerou” elektřinu, ale zato se moc nekazí. Pokud se však pokazí, není zpravidla nic moc jednoduchého sehnat náhradní napáječ na skenner či tiskárnu. (Pokud jej budete shánět je nutné dodržet napájecí napětí, polaritu konektoru a hlavně jmenovitý proud musí být stejný nebo vyšší než u poškozeného. Velmi se mi líbil přistup jedné počítačové firmy, ta prodávala staší scanner získaný zřejmě za babku pro nefunkční zdroj a dodala k němu zdroj s jmenovitým proudem jen 0,8A místo 1,2. Tomu se říká pěkná prasárna od prasátek. Chudáci zákazníci vědící o eletrice jen to že kope. Zdroj zatím ještě funguje ale strašně hřeje.) U reproduktorů je situace lepší pokud to nejsou “větší” se subwoolferem.

  Co se však kazí řádově více je počítačový zdroj pokud je stále připojený. Tento zdroj má jinou konstrukci a pokud je připojen k síti je stále namáhán napětím přes 300voltů. Toto napětí stále namáhá elekronické součástky a způsobuje jejich zahřívání. Navíc zdroj v stále pracuje – dodává do PC sice jen asi 2 procenta z maximálního zatížení, ale bez zapnutého ventilátoru. Kombinace napěťového a tepelného namáhání plus ještě zaprášení součástek pak může vést k zničení zdroje. Teoreticky by mohlo dojít k požáru.

  Nepíši o ničem co bych slyšel jen z doslechu. Kromě několika takto postižených zákazníků jsem o jeden zdroj přišel také. I když zdroj vypínám doporučovanou zásuvkou s vypínačem , tak jsem jednou nevypl kvůli nabíjení mobilu. A když jsem se vrátil z piviska bylo po zdroji – a ten smrad spáleniny je dostatečně varovný.

  Koupí zásuvky s vypínačem vyřešíte možné problémy s různými prodlužkami, zajistíte odpojení všech zařízení od elektrické sítě a ušetříte své peníze a naši přírodu. Navíc si ještě zdokonalíte ovládání a cit v dolní končetině - pokud budete rozdvoju zapínat a vypínat jako já palcem u nohy. To se může hodit například při lovení klíčů v kanále…

  Poznámka 1 : pokud máte počet těchto stále zapojených zařízení malý, může se stát, že se kotouček elektroměru neroztočí (abyste to zjistili, musíte vše v bytě odpojit). Ale předpokládám, že pokud zapojíte nějaký spotřebič, tak se tato spotřeba již “připojí” - začne počítat.

  Poznámka 2 : někdo může argumentovat tím, že při zapínání jsou kontaky vypínače v rozdvojce proudově namáhány – je vidět jiskření. Já používám rozdvojku dva roky dennodenně a ještě funfuje beze známek jakéhokoliv opotřebení. Pokud máte monitor se síťovým vypínačem je v případě obav o život vypínače od prodlužky monitor zapínat až po zapnutí kontaktů nebo monitor zapojit sólo – ovšem ne přes rozdvojku.

  Poznámka 3: Monitor - moje 17” Sony má síťový vypínač a ne jen simulaci (dá se to poznat podle toho, že zdvih síťového 230V vypínače je velký v porovnání s obyčejným spínačem a je potřeba větší “síly” k ovládání) a proto je samostatně. Ale na prodlužce je zase zapojena 15” Adi, která síťový vypínač má ale nepoužívám ho – je stále zaplá.  ( Celý článek! | Autor: MM_tank | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  WebZdarma.cz

  Anketa
  Jak často navštěvujete stránky OPC?

  Jednou týdně. 
   (3578 hl.)
  Jednou za měsíc. 
   (3331 hl.)
  Jednou za rok. 
   (3395 hl.)
  Nikdy (dnes je to náhoda). 
   (4168 hl.)

  Celkem hlasovalo: 14472


  Novinky

  13.08.2002: Download
  - Raystorm Realtime Raytracing benchmark, RefreshForce

  06.08.2002: OPC
  - betaverze a testovací provoz

  Copyright OPC, e-mail:opc@post.cz
  Všechny materiály zde veřejněné jsou chráněny autorským zákonem
  a jejich přebírání bez souhlasu autorů je výslovně zakázáno.