OPC

Dnešní datum: 22. 01. 2019   | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Odkazy |    
Seznam rubrik
Články
FAQ
Free arena
Hardware
Napůl
O autorech
Odkazy o PC
Přetaktování
Shareware
Zábava

Hlavní menu
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Download
 • Odkazy
 • Ankety
 • TOP 15
 • Personalizace
 • Rozšířené vyhledávání
 • Vyhledávání

  Hledej
  v OPC  Měření teploty harddisku a možnosti zlepšení chlazení
  Vydáno dne 23. 03. 2002 (17972 přečtení)

  Dnes snad všechny “normální” základní desky mají monitorování teploty procesoru a základní desky. Některé navíc mají vstup pro zapojení čidla k měření teploty například chladiče grafické karty. Ty nejlepší pak mají tento nedostatkový kablík se senzorem přibalený.

  K měření teploty HDD však nebudeme potřebovat žádnou z těchto vymožeností. Snad všechny novější HDD mají měřící čidlo na desce s elektronikou integrováno. Proč se rozhodli výrobci poměrně “utajeně” toto čidlo používat ? Zřejmě také z důvodu zjištění v jakých teplotách byl HDD používán a případnému odmítnutí reklamace pokud jste HDD “upekli”.

  Program HDDTemperature naleznete na http://www.siguardian.com Tato firma nabízela betaverze zdarma, ale peníze jsou bohužel peníze takže nyní stáhnete verzi zdarma pouze pro jeden HDD. Verzi HDD Temperature Pro můžete vyzkoušet pouze v 30denní trial verzi – to je však podle mě dostatečná doba. Zajímavé je, že program při instalaci nabízí mezi jazyky slovenštinu a po nainstalování můžeme vybrat i češtinu…

  Obecně by teplota HDD měla být co nejnižší. Orientačně za normální považuji teplotu pod 50 stupňů. Vyšší teplota již podstatně snižuje životnost. HDD Temperature má výchozí nastavení pro maximální teplotu 60stupňů. Orientačně můj Seagate 40G má při práci teplotu do 42stupňů. Problém s teplotou HDD nastane typicky při montáži druhého HDD těsně k prvnímu nebo “přilepení” HDD k floppy nebo zip mechanice. Pokud je vaše teplota při práci vyšší než 45-50stupňů pak rozhodně doporučuji o zlepšení chlazení HDD pouvažovat. Tři roky starý HDD se může stále hodit takže nezapékat a nesnižovat životnost!

  Jako vrah ke své oběti se chová většina šuplíků. Zkuste měřit teplotu HDD v šuplíku ! Zvláště vysokootáčkové modely dosahují teplot při kterých jim jde o život. Doporučuji neesteticky zvětšit chladící plochu – přidat díry do umělé hmotu šuplíku a do počítače nad šuplík nainstalovat ventilátor.

  Chladíme HDD lépe

  Snížit teplotu HDD můžeme přemístěním HDD nebo použitím chladičů či ventilátorů. Každé řešení má své výhody a nevýhody.

  Přemístění HDD do prostoru 5.25 slotů

  K přemístění budeme potřebovat “kolejničky”. Kolejničky říkám redukcím pro přemístění HDD z montážního prostoru s rozměry 3.5 palce prostoru s rozměry 5.25 palců. Použitím “kolejniček” tedy HDD přemístíme k mechanikám CDROM – pokud zde máme místo. Aby toto přemístění mělo smysl je zpravidla nutné zajistit alespoň jedno místo nad HDD volné – čili již potřebujeme dvě volná místa 5.25. Někdy postačí HDD umístit pomocí kolejniček doprostřed jednoho 5.25 slotu a vysunout směrem k základní desce pro co nejlepší chlazení.

  Kolejničky se klasicky vyrábějí v provedení šmejd a v provedení dobrém. Šmejd – plastové provedení, mizerná montáž, mizerný odvod tepla, někdy je to v celku – rozhodně nebrat !

  Dobré provedení jsou dvě kovové části vzdáleně připomínající koleje s několika vyvrtanými otvory či drážkami pro doladění umístění HDD. Díky kovovému materiálu je zajištěn dobrý odvodem tepla z boků HDD. Toto provedení redukce stojí do 100Kč – a stejně tomu budu říkat kolejničky.

  HDD jako netopýr

  Další možností u některých skříní je HDD pověsit jako netopýra (tak tomu říká kolega). Některé skříně mají pod “šachtou” 3,5 palce ještě nachystány držáky pro upevnění HDD v poloze vzhůru nohama – odtud tedy netopýr. Je to lepší než aby byl HDD těsně nalepen ke druhému.

  Vrtáme do skříně

  Pro domácí kutily je určeno řešení připevnit HDD ke spodní části skříně a to provrtáním “podlahy” skříně. Harddisk mívá kromě montážních otvorů na boku také přichycovací otvory pro přichycení za spodní část. Zde je potřeba dát pozor na možný zkrat v případě, že HDD je bez ochranného obalu a spodní část skříně by byla extrémně prohnutá či vroubkovaná. Pokud se někdo správně ptá, jak bude chlazena elektronika na spodní části - bude chlazena přes tenkou vrstvu vzduchu materiálem skříně.

  Toto řešení je poslední levné a tiché řešení.

  Další možnosti

  Zbývá už jen zakoupení aktivních ventilátorků či různých chladičů. Jako dobré řešení vidím koupení ventilátorku do zdroje (je velký a má pomalejší otáčky= dostatečný proud vzduchu a nižší hluk, má menší poruchovost než ještě menší CPU ventilátorky). Konkrétní umístění tohoto ventilátorku záleží na vaší počítačové skříni. Zpravidla je ventilátor možno upevnit jako nasávací v přední části skříně. Nyní se objevují i skříně s možností uchycení tohoto ventilátorku přímo pod zdrojem u CPU. Obávám se, že na teplotu HDD nebude mít takové umístění nějaký zázračný vliv. K poklesu teploty jistě dojde ale možná bude lepší po vyzkoušení změnit umístění tak, aby ventilátor ofukoval přímo horní chladící část HDD.

  Chladiče přímo určené pro chlazení HDD – viděl jsem jen pár typů a cena byla nepříjemně vysoká. Proto nemohu žádný doporučit.

  Další možností je výměna skříně. Tato operace nemusí být zase až tak drahá (odhad cca 1200-1500 a vaši starou skříň můžete prodat za cca 400-600dle stavu). Pokud jdete do výměny skříně přečtěte si článek o zajímavé skříni.

  Nejvýhodněji vidím řešení spočívající v přemístění HDD do redukce – tiché a levné. Pokud není tato možnost lze zvážit umístit HDD na dno skříně. Řešení s ventilátorky moc rád nemám, jde o další stálý hluk navíc.  ( Celý článek! | Autor: MM_tank | Počet komentářů: 180 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  WebZdarma.cz

  Anketa
  Jak často navštěvujete stránky OPC?

  Jednou týdně. 
   (3578 hl.)
  Jednou za měsíc. 
   (3331 hl.)
  Jednou za rok. 
   (3395 hl.)
  Nikdy (dnes je to náhoda). 
   (4168 hl.)

  Celkem hlasovalo: 14472


  Novinky

  13.08.2002: Download
  - Raystorm Realtime Raytracing benchmark, RefreshForce

  06.08.2002: OPC
  - betaverze a testovací provoz

  Copyright OPC, e-mail:opc@post.cz
  Všechny materiály zde veřejněné jsou chráněny autorským zákonem
  a jejich přebírání bez souhlasu autorů je výslovně zakázáno.