OPC

Dnešní datum: 22. 01. 2019   | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Odkazy |    
Seznam rubrik
Články
FAQ
Free arena
Hardware
Napůl
O autorech
Odkazy o PC
Přetaktování
Shareware
Zábava

Hlavní menu
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Download
 • Odkazy
 • Ankety
 • TOP 15
 • Personalizace
 • Rozšířené vyhledávání
 • Vyhledávání

  Hledej
  v OPC  Kontroluje správnost souborů pomocí CRC
  Vydáno dne 01. 04. 2002 (11639 přečtení)

  Správnost obsahu souborů lze testovat pomocí CRC. Využijete především při zálohování, vypalování a ověřování, zda soubor není změněn, případně poškozen virem či vlivem špatného média či přenosu.


  Co je to CRC ? CRC je zkratka pro Cyklic Redundancy Check a jde o matematickou funkci používanou pro zjištění správnosti souborů. CRC je integrováno snad ve všech používaných archivačních programech. Pokud tedy svá data zabalíte zjistíte jejich poškození nejčastěji při rozbalování, v lepším případě při testu archívu.

  Ne vždy je ale vhodné mít data zabalená – například máme balík několika tisíc dokumentů o velikosti 300MB – pokud bychom jej zabalili ušetříme místo ale ne čas při jakékoliv manipulaci – otevření, změna, uložení. Také například film si asi nebude nikdo na CD ukládat v zazipované formě.


  CRC je tuším součástí i záznamu o souboru při použití FAT32 – využití tohoto uloženého CRC ale není možné –například při “špatném” stáhnutí programu či překopírování vytvoří operační systém CRC při ukládání souboru do vašeho počítače CRC nové – při kopírování či stahování souborů se prostě původní CRC neposílá.


  CRC z praktického hlediska je proces, ve kterém se při “oscanování” souboru vytvoří pro soubor jedinečné číslo, které charakterizuje jeho obsah. Pro výpočet tohoto čísla se používá složitější matematické metody –nejde tedy jen o prostý součet všech bytů v souboru.CRC existuje v několika verzích, dnes se nejčastěji používá CRC32 – výsledkem práce programu je 32bitové číslo.
  Pokud se přeneseme do teoretické roviny pak je teoreticky možné mít dva soubory s rozdílným obsahem ale stejným kontrolním součtem. Pokud by vám například někdo soubor vyměnil za jiný s jiným obsahem ale stejným CRC součtem, pak by jste kontrolou tohoto souboru nezjistili, že se změnil. Tato šance je pokud počítám správně asi 1ku 4.2miliardy a pro její eliminování se používá ještě zápis informace o velikosti souboru. Rozhodně tedy nejde o nic pravděpodobného – to by se někdo musel opravdu dost zapotit při hledání shodného CRC, špatný přenos ani vir tohle velice pravděpodobně neudělá. Existují ještě dokonalejší metody používající více bitová čísla – například CRC 64. Výpočet je pak pochopitelně pomalejší. Ještě taková samozřejmnost – CRC samo vám program neopraví, odpoví jen na otázku zda je dobrý nebo není.

  Proč používat CRC ? Ukažme si konkrétně na mém případu. Mám balík dokumentů za asi 10let, je v něm několik tisíc souborů velikost nad 300MB. Tento balík mám na disku D: a občas do něj něco přídám. Pro jistotu mám tento samý balík ještě na jiném fyzickém disku – na disku H: Dále samozřejmě na CD. Pokud by došlo k poškození souboru – chyba na disku, překřížení souborů, vir a tak podobně mohu sice zjistit například pomocí funkce “synchronizovat adresáře” ve Windows Commanderu zda jsou soubory na obou discích shodné, ale už nemusím zjistit, který je poškozený. Prakticky u dokumentů to poznat samozřejmě lze jejich otevřením, ale co když bude chyba zasahovat více souborů – nejsem otrok abych se s tím drbal. Místa mám sice dost, ale mít tři kopie a udržovat je aktuální to zase není nic pro mě. Pokud však použiji kontrolu pomocí CRC tak se v lepším případě dozvím, že soubory jsou OK, v horším, který je vadný. Kontrola pomocí CRC je pak navíc teoreticky i prakticky
  mnohem rychlejší – při porovnávání otevíráte vždy najednou dva soubory, při ověřování pomocí CRC se otevře jen soubor s kontrolními součty a pak se otvírají postupně soubory kontrolované. Samozřejmě po každé změně v souboru –zejména v dokumentech musíme CRC aktualizovat, jinak dostaneme hlášení, že soubor je změněný a příčina může být napsání pár řádků.

  Jako základní program pro kontrolu CRC můžeme využít funkci Windows Commandera (www.wincmd.com) od v. 5.0) má funkci vytvořit / ověřit kontrolní součty. Windows Commandera rozhodně doporučuji pro každého uživatele –je to první věc co instaluji po OS. Integrovaná funkce pro výpočet a kontrolu se hodí se pro jednodušší použití, nemá totiž (zatím) možnost kontroly podadresářů. Čili například transport dat přes disketu (výrazně doporučuji při transportu BIOSů a pod), uložení CRC u filmů a podobně. Vytvořený soubor obsahuje pouze údaje o CRC, nemá informaci o velikost případně další, ketré by nám pomohli zjistit, co se souboru stalo (případně vyhledat v archívu ten sám nepoškozený).

  FileCheck
  je pokud se nepletu freeware, naleznete jej na http://www.efg2.com/Lab/Mathematics/FileCheck.htm, velikost je cca 200K-na obrázku vidíte okno programu.
  Na obrázku dole si všimněte si vlevo tří tlačítek scan sloužících pro scanování celého disku, adresářů a podadresářů a pouze jednotlivých souborů. Zajímavé, urychluje práci. Před scanováním se v okně dole zvolí cesta a název souborů – program vytváří dva soubory jedním je seznam souborů (který také obsahuje inf. o CRC) a dále implicidně soubor s koncovkou *.crc, se kterým program pracuje. Můžete zvolit, zda se soubory vytvoří nové (New) nebo se přidají k již existujícím (Append). Toto jistě někdo vyžije, mě se to však zase tak moc nehodí a nechce se mi pokaždé ani přepisovat cesta kam se soubory budou ukládat. (DirCheck nabízí cestu automaticky do adresáře kde pracoval, lze samozřejmě změnit).

  Obr1

  Na druhém obrázku uvidíte, co se stane pokud se některý soubor změní (šlo o soubor readme a změnil jsem velké A na malé a). Zajímavostí je přímo tisk (nezkoušel jsem). Tímto ještě jednou děkuji člověku, který mi jej poradil v poradně na Živě.

  Obr2


  DirCheck
  freeware, http://mazy.webz.cz/apps/dircheck cca 220K je program, jehož ovládání mi sedlo mnohem více. Jedná se o freeware českého autora, program sám je však anglický. Pokud však ovládáte asi 10anglických slovíček počínaje Save a konče Dir budete si s programem určitě rozumět :-)

  Obrázky z programu si můžete prohlédnout zde: -úvodní okno nastavení adresáře

  Obr3

  další okno zadávání poznámky ke kontrolnímu součtu – výborně

  Obr4

  Ukládání CRC - všimněte si voleb uložit jako normální soubor, komprimovaný soubor, uložit jako exe nebo komprimované exe. Pokud zvolíte uložit jako exe, program vytvoří svou kopii + přidá do sebe kontrolní součty. Vzhledem k velikosti 221 KB (plus CRC informace) pak může tvořit součást vaší zálohy – a stačí po spuštění zmáčknout Check a nemusí se nic nastavovat. (Program je pak plně funkční, akorát pořád nabízí použitou cestu k souborům)

  Obr5

  - hlášení při nezjištění chyby

  Obr6

  hlášení při zjištení chyb (simulované chybě viz výše)

  Obr7

  Na obrázku vidíte další možnosti nastavení pro ještě větší rychlost (nebo totální rozdrbání – zde doporučuji znalost toho, co nastavujete :-)). Já nic měnit nemusel.

  Obr8

  Program DirCheck mí vyhovuje víc, funkce komprese a možnost uložit informace přímo s programem mě přesvědčili. Navíc je program rychlejší (testoval jsem vždy dvakrát ihned po sobě v každém programu funkci scan na vždy shodné adresáře - pro vyloučení vlivu cache, disku a podobně. Také v testování je rychlejší) Autorovi jsem psal a prý bude tvořit tento rok novou verzi. Takže se máme na co těšit. Přeji vám žádné problémy se soubory, médii či viry a jistotu zajištěnou při kontrole pomocí CRC.  ( Celý článek! | Autor: MM_tank | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  WebZdarma.cz

  Anketa
  Jak často navštěvujete stránky OPC?

  Jednou týdně. 
   (3578 hl.)
  Jednou za měsíc. 
   (3331 hl.)
  Jednou za rok. 
   (3395 hl.)
  Nikdy (dnes je to náhoda). 
   (4168 hl.)

  Celkem hlasovalo: 14472


  Novinky

  13.08.2002: Download
  - Raystorm Realtime Raytracing benchmark, RefreshForce

  06.08.2002: OPC
  - betaverze a testovací provoz

  Copyright OPC, e-mail:opc@post.cz
  Všechny materiály zde veřejněné jsou chráněny autorským zákonem
  a jejich přebírání bez souhlasu autorů je výslovně zakázáno.