OPC

Dnešní datum: 22. 01. 2019   | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Odkazy |    
Seznam rubrik
Články
FAQ
Free arena
Hardware
Napůl
O autorech
Odkazy o PC
Přetaktování
Shareware
Zábava

Hlavní menu
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Download
 • Odkazy
 • Ankety
 • TOP 15
 • Personalizace
 • Rozšířené vyhledávání
 • Vyhledávání

  Hledej
  v OPC  Přestavba (upgrade) počítače
  Vydáno dne 07. 04. 2002 (4939 přečtení)

  V současné době často odpovídám zákazníkům na otázky ohledně přestavby jejich počítačů za novější, rychlejší. Typické vybavení stroje pro nějž je přestavba určena je Celeron či AMD K6 o rychlosti od 300Mhz do 600Mhz. Uživatel zpravidla chce výkonnější stroj, protože na tom jeho nejedou dostatečně dobře nové hry, počítač špatně přehrává DivX filmy a podobně.

  Nejdříve bych se dovolil vypravit trochu do minulosti: Nejsme historikové a proto zde nehledejte nějaké data a podobně.

  Před léty byla určující pro hraní her především rychlost CPU. Bylo to v době, kdy počítače překonali hranici 100Mhz a zvolna se blížili ke 200Mhz. Stačilo mít nějakou 2 či 4 megovou grafickou kartu a o tom, zda vám hra pojede plynule rozhodovalo třeba 60Mhz. Tehdy platilo, že kdo má Intel, tomu pojede počítač ve hrách o něco rychleji, ani AMD K5 ani Cyrix prostě výkon ve hrách neměli. Intel uvedl rozšíření procesoru MMX a následně vznikla K6 od AMD…

  V té době přišla na svět karta s velkým K, karta která se do počítače jen nasunula a rázem byl počítač ve hrách výkonnější než počítač s nejrychlejším procesorem. Přídavné karty Vodoo1 znamenaly menší revoluci v pojetí počítače –najednou se uživatelé dělili na ty, kteří mají a na ty, kteří nemají. Vzpomínám na vánoční dárky v podobě nainstalované karty, na příchody mladých zákazníků i s rodiči financující tuto významnou událost v životě každého hráče.

  Od této doby je nutno mít kromě výkonného procesoru a dostatku paměti také dostatečně výkonnou grafickou kartu.

  (krátce po uvedení Vodoo1 přišla na svět i první Riva – a i když možná byla lepší její největší nevýhodou byla Vodoo ve všech hrách plus horší problémové ovladače využívající nepříliš rozšířené DirectX. Všimněme si nyní ovladačů na nVidia – kromě pár kopanců v poslední době jsou jednoznačně perfektní, koncepce jednoho ovladače pro všechny karty je prostě super)

  Přišla Vodoo2 a opět ji chtěli všichni včetně mě co nejdříve mít. Byla ještě lepší než první ale následně začala pomalu vyhrávat nVidia se svou Rivou TNT nabízející 32bitové barvy. A tvůrce prvního masově rozšířeného akcelerátoru začal prohrávat svůj boj. Převalilo se pár let a 3Dfx je koupeno Nvidií.

  Vraťme se zpět – Intelu se nelíbí konkurenční prostředí, K6 i Cyrix mu berou spoustu zákazníků. Díky technologické převaze uvádí na trh procesor P2 233 určený pro nový Slot1, kterým se Intel chce bránit konkurenci. Uživatelé chtějící tento procesor musejí měnit základní desku a přijde to poměrně draze. Intel se rozhodne vyrábět Celerony, odlehčená Pentia2 a prodávat je za co nejnižší cenu aby nalákal zákazníky. Domnívám se, že schválně nechal tento Celeron tak snadno přetaktovatelný. Úspěch je zaručen – stačí se podívat na výsledky tohoto přetaktovaného procesoru a je vše jasné. Beru svých 10tisíc a kupuju Celeron 300 bez cache a paměť a základní desku ASUS P2B. Následujících asi 2roky jsou plně v režii Intelu – a jeho Ceronů, P3. Jen málo zákazníků si kupuje počítač K6-3, počítače s tímto procesorem jsou často používány do kancelářských strojů a v nejlevnějších sestavách.

  AMD odpovídá svým Atlonem a úspěch přichází sice o dost později než firma čekala, ale o to je cennější. Počáteční problémy (například s čipsety VIA), nedůvěra uživatelů a rozšířenost Celeronů odradili hodně zákazníků. Dneska je situace jiná, z počítačů pro běžné uživatele to vidím zhruba na 3:1 pro AMD.

  Intel odpovídá svou P4 asi nejvíce diskutabilním procesorem vůbec – dochází pouze k nárůstů frekvence procesorů, ale výkon příliš neroste. Zřejmě rychlá záplata. Z nového procesoru vyplývá nová patice a pro ty, jenž by snad chtěli pokračovat v kupování P3 (jenž může být s některými aplikacemi rychlejší než P4 na frekv +400Mhz) pro jistotu taky nová patice. Prostě si zákazníku vyber – buď si koupíš novou desku a P4 nebo novou desku a P3, jehož konec výroby se blíží. Překvapivě mnoho zákazníků si vybírá možnost třetí a to koupi nové desky + procesor od AMD. Intel tuto ještě nekončící etapu dle mě jednoznačně prohrává.

  Ale zpátky k hrám a multimediím – datové nároky jsou stále větší a větší a proto vznikají nové modifikace IDE rozhraní známé pod názvy ATA66 – ATA133. Nyní začíná mít na rychlost počítače vliv i rychlost harddisku a používané rozhraní.

  Ani paměti nezůstávají beze změn. Několik let vydržely paměti SDRAM jen se zvyšováním rychlosti na které pracují - 66Mhz start , dnes 150Mhz. Rychlejší paměti RIMM jsou pro svou vysokou cenu velice málo prodávané. Zhruba před rokem se však rozšiřují paměti DDRAM mající teoreticky dvojnásobný výkon proti SDRAM. Cena RIMM pamětí klesá – a zatím to vypadá, že je stejně nikdo nechce.

  Rychlost těchto změn, výměn na špici se dle mě stále zvětšuje.

  Proč čtete tento text místo pár obvyklých rad o tom co si máte koupit při přestavbě ?

  V tomto textu naleznete krátce vývoj součástí, které budete při přestavbě potřebovat, neboť ony jsou rozhodujícími částmi určující výkon.

  Rychlost procesoru + grafické karty + velikost a rychlost paměti + rychlost HDD udává výkon vašeho počítače. Toto jsou hlavní části, vliv má samozřejmě i použitá základní deska, její chipset a nastavení a třeba i zvuková karta. Ale nekupujete nový počítač, chcete přestavbu, že ?

  Podle mého názoru má přestavba smysl, pokud se výkon nejlépe všech určujících částí počítače zvedne. Samozřejmě záleží v první řadě na penězích a proto si můžeme říct, že naše přestavba bude trvat třeba půl roku (třeba rok) a postupně dané části nahradíme. Udělat přestavbu způsobem - koupím Geforce 4Ti za 14000 a pak si stejně nezahraju - nemá dle mě smysl.

  Je třeba zdůraznit, že vrcholné období života počítačového výrobku může trvat jen velice krátce. Hned za měsíc (týden,hodinu) může být nahrazen něčím 2x rychlejším a ještě za menší peníze. Všechny novinky také bývají zpravidla notně předraženy a jejich možnosti díky reklamě nafouknuty do neuvěřitelných rozměrů. Často se ani výrobci nadržení na milióny zákazníků (spíš doláčů) neudrží a provedou nějakou tu marketingovou prasárničku jako je nyní třeba Geforce 4 MX 440.

  Včera koupený procesor bude za měsíc zastaralý a kamarád vás za měsíc předběhne o 200Mhz a ještě ušetří. Dneska měníte SDRAM za DDRAM, příští rok budete měnit DDRAM za QDRAM a podobně.

  Má tedy přestavba vůbec smysl ? Podobnou otázku můžeme klidně položit i uživatelům mobilů měnící zběsile své přístroje za menší, lehčí a dokonalejší. Pokud chcete hrát hry, dívat se na filmy a užívat si života i počítače nebo třeba jen machrovat pak určitě má. Jako důchodci si můžete s našetřeným miliónem koupit ten nejlepší počítač na trhu ale asi vás to už bavit nebude. Navíc to riziko nedožití se tohoto okamžiku …

  A moje rady k přestavbám ?

  1. Nekupujte novinky – pokud tedy nemáte dost peněz.
  2. Pokud máte na přestavbu třeba 8- 10tisíc Kč a víte že další peníze budou třeba až příští rok zkuste je rozdělit alespoň do dvou nových komponent, koupit jeden a nevyužít jej je vyhození peněz.
  3. SDRAM je sice technologicky zastaralá věc ale pokud má výměna vašich SDRAM 256 či 512 MB za DDR znamenat nekoupení grafické karty použijte raději původní SDRAM. Ono mít DDR je sice pěkná věc ale mě to jako žádný zázrak nepřipadá – alespoň když montuji PC tak z něj žádná záře nejde:-) a rozdíly budou s obyčejnými grafickými kartami (GF2 MX 400, GF2 Ti, GF4 MX 440) a obyčejnými procesory minimální (Duron 1200Mhz) (samozřejmě do nového počítače patří)
  4. Pokud chcete staré díly prodat nechte si jejich cenu odhadnout a buďte reální, na blázny se naráží jen občas a většinu lidí zajímá právě jen ta cena a ne vaše povídání o tom, že jste ten Celeron koupili za 5000 a ta základní deska je ještě po dědečkovi a vůbec jste ji nepoužívali:-) S těmi hypoteticky utrženými penězmi počítejte ale zkuste třeba část přestavby odložit, aby jste se zbytečně nezadlužili.
  5. než bych si koupil “pochybné desky” mezi které počítám Pine, Matsonic, Tomato a podobně to se radši na přestavbu vykašlu a měsíc šetřím. Toto je můj názor, mě se prostě z poruchovosti a s problémy s těmito deskami zvedá kufr. Ono když musí člověk zákazníku vysvětlovat, že si měl tehdy připlatit ten 1000kč jak jsem mu radil a nemusel tu být…
  6. Stačí se podívat třeba na www.zive.cz do Pctuningu do poradny a nejede mi vga xx na Matsonicu patří k častým dotazům.

  7. Pokud opravdu nemáte peníze co takhle “výprodej” desek s čipsetem KT 133a – ceny za desku 3500 a ojetého Durona někde seženete (pozor na popraskané rohy). Desku berte pokud možno novou aby na ní jel Atlon XP například Microstar K7T Turbo 2.
  8. Procesor, paměť i grafickou kartu bych si klidně koupil použitou z bazaru pokud s prodavačem bude dohoda například zapůjčení na víkend a podobně. Uvědomme si však, že i on riskuje pokud vám kartu dá na zkoušku. Vhodnější může být koupě třeba v počítačovém servisu pokud tam prodávají použité součásti – montáž provedou za vás, hardware může být předem vyzkoušený a počítač třeba dočasně zapečetí a pokud máte s koupenou věcí problém do dohodnuté doby vrátí vám peníze. Je třeba se však na tyto věci zeptat, dohoda není náhoda.

  Základní desku bych použitou nechtěl, je to můj osobní názor. Její šance na pokažení je však přece jen vyšší než u procesoru (kromě uštípnutí rohu a selhání větřáku snad nic). Paměť se také občas pokazí, ale pravděpodobnost je menší a většinou bývá také levnější. Deska může být už prodávána za účelem zbavení se krámu co jednou za den (v lepším případě) resetne PC.

   

  Přeji hodně peněz a šťastnou volbu při výběru komponent.  ( Celý článek! | Autor: MM_tank | Počet komentářů: 175 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  WebZdarma.cz

  Anketa
  Jak často navštěvujete stránky OPC?

  Jednou týdně. 
   (3578 hl.)
  Jednou za měsíc. 
   (3331 hl.)
  Jednou za rok. 
   (3395 hl.)
  Nikdy (dnes je to náhoda). 
   (4168 hl.)

  Celkem hlasovalo: 14472


  Novinky

  13.08.2002: Download
  - Raystorm Realtime Raytracing benchmark, RefreshForce

  06.08.2002: OPC
  - betaverze a testovací provoz

  Copyright OPC, e-mail:opc@post.cz
  Všechny materiály zde veřejněné jsou chráněny autorským zákonem
  a jejich přebírání bez souhlasu autorů je výslovně zakázáno.