OPC

Dnešní datum: 22. 01. 2019   | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Odkazy |    
Seznam rubrik
Články
FAQ
Free arena
Hardware
Napůl
O autorech
Odkazy o PC
Přetaktování
Shareware
Zábava

Hlavní menu
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Download
 • Odkazy
 • Ankety
 • TOP 15
 • Personalizace
 • Rozšířené vyhledávání
 • Vyhledávání

  Hledej
  v OPC  Nepoužívejte programy pro aktualizaci BIOSU ve Windows !
  Vydáno dne 14. 08. 2002 (9119 přečtení)

  Nejnovějším trendem výrobců základních desek je usnadnit co nejvíce život běžnému zákazníkovi. Proto někdy na CD od základních desek přidávají tu program na přetaktování procesoru přímo ve Windows a objevují se i programy pro naprogramování - „flash“ BIOSu přímo z prostředí Windows. Bohužel už jsem se setkal podruhé s případem, kdy při použití programu od výrobce základní desky neproběhla celá operace v pořádku. Výsledkem je pak mrtvý počítač (naštěstí jen dočasně-ale zas tak jednoduché to není).

  Untitled Protože šlo pokaždé o jiného výrobce základních desek (1xMSI, 1x Asus) doporučuji důkladně zvážit zda svůj čas, peníze a nervy svěříte těmto utilitkám.

  Kdy je potřeba nový BIOS ?
  Výrobci sami často na svých stránkách žádají návštěvníky, aby BIOS počítače updatovali jen v případě nutnosti. Tato operace pořád není do řešena tak, aby jej mohl vždy bez problémů provést běžný uživatel. Vzpomeňme například na možnost vypnutí elektřiny nebo nedodržení postupu, možnost nahrání omylem jiné verze a podobně.

  Nejčastěji je potřeba nová verze BIOSu:
  1) pokud kupujete nový model desky a výrobce BIOS „ladí“ a odstraňuje problémy BIOS
  2) při zásahu do počítače - přidání nového HDD, nové CPU. Například dnes je hodně aktualizací pro nové disky nad 100G, v minulosti jsou známé opravy 8G a 32G omezení starších strojů.
  3) při změně operačního systému - hodně update se objevilo při nástupu Windows XP, většinou se řešili problémy s uspáváním a probouzením PC.

  Pokud nemáte problém je lepší nechat BIOS být. Nikde není psané, že na ten nový stáhnutý z netu bude lepší či bez chyb :-)

  Mě osobně se samozřejmě také podařilo dočasně zlikvidovat svůj počítač nedodržením přesného postupu. Prostě jsem omylem zkusil provést flash za přítomnosti himem.sys a emm386 v paměti. Od té doby si dávám docela pozor:-). Nemusí jít jen o nějaký problém s nahráváním BIOSu - někteří zákazníci jsou schopni i dnes dostat Win32CIH alias Černobyl -vir starý nejmíň 3roky, vir který detekuje dnes jakýkoliv antivir ... pokud je tedy přítomný:-)

  Co se dá dělat v případě, že už z nějakého důvodu dojde k chybě a počítač je mrtvý ? Nejjednodušší je kontaktovat nějakou PC firmu, kde za poplatek BIOS znovu naprogramují.

  Bohužel i zde se objevuje problém související s vývojem dnešní elektroniky - i u těchto čipů dochází k změně rozměrů. Z původně používaného standardního pouzdra obdélníkového tvaru o rozměrech cca 1,5x 5cm o 2x20vývodech přecházejí výrobci na jiný typ, čip tvoří malý čtvereček cca 1cm x 1cm. A aby toho nebylo dost tak přecházejí na nižší napětí 3,3V místo 5V.

  Problém je v tom, že téměř každá PC firma má programátor. Někteří mají i programátor na nový typ ale ani po obvolání 6ti firem jsem nenašel programátor pro nový typ a nižší napětí. Časem se to jistě zlepší.

  Ještě zmínka o možnosti záchrany bez programátoru - pokud máte k dispozici dva stejné BIOSy můžou se zkušenější elektronicky zdatní pokusit obejít bez programátoru.. Tento trik byl podrobně popsán na www.zive.cz. Několikrát jsem jej zkoušel a vždy úspěšně. Bohužel nový a menší typ čipu tento trik dle mého názoru dost znemožňuje. Až to zkusím dám vědět.

  Slovníček:

  BIOS . Basic Input Output System. Software starající se o probuzení počítače a o jeho nastavení až do startu operačního systému. Není uložen na harddisku ale v malém čipu - paměti o dnešních velikostech 256kilo nebo více. Bez tohoto čipu počítač nenastartuje. Tato paměť funguje podobně jako CD-RW - je možné ji přemazat a nahrát do ní novou verzí software. Tomuto se nejčastější říká „flash“ -flashovat BIOS. Tato paměť nepotřebuje pro uchování dat žádnou energii.
  (poznámka: některé staré či atypické počítače mohou mít část tohoto BIOSu na disku/disketě)

  CMOS: je zažité označení zvláštní velmi malé (první začínaly na 64bajtech) paměti typu RAM. Tato paměť je odkládací prostor pro uložení konfigurace počítače. BIOS ji používá jako ukládací médium. Co se ukládá ? Jako příklad uvedu třeba nastavení frekvence CPU, nastavení rychlosti AGP - 1x, 2x, 4x a další věci, se kterými se v Setupu setkáte. Tato paměť potřebuje energii pro zálohování-udržení dat v době vypnutého PC. A tak máme na základní desce baterii 3,3V. Ta mimojiné zajištuje chod interních hodin PC.

  Resetni CMOS! - tuto radu můžete dostat pokud se váš počítač nerozjede a je to způsobeno například vaším neodborným nastavení jeho konfigurace v Setupu -nejčastěji při přetaktování či experimenty s časovýním pamětí. Reset se zpravidla provádí jumperem dle manuálu a po jeho provedení se všechna data z CMOS ztratí a BIOS nastartuje s výchozími hodnotami od výrobce.

  Setup: Je program pro nastavení počítače, je součástí BIOSu a nastavení ukládá do paměti CMOS.

  ( Celý článek! | Autor: MM_tank | Počet komentářů: 174 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  WebZdarma.cz

  Anketa
  Jak často navštěvujete stránky OPC?

  Jednou týdně. 
   (3578 hl.)
  Jednou za měsíc. 
   (3331 hl.)
  Jednou za rok. 
   (3395 hl.)
  Nikdy (dnes je to náhoda). 
   (4168 hl.)

  Celkem hlasovalo: 14472


  Novinky

  13.08.2002: Download
  - Raystorm Realtime Raytracing benchmark, RefreshForce

  06.08.2002: OPC
  - betaverze a testovací provoz

  Copyright OPC, e-mail:opc@post.cz
  Všechny materiály zde veřejněné jsou chráněny autorským zákonem
  a jejich přebírání bez souhlasu autorů je výslovně zakázáno.