OPC

Dnešní datum: 22. 01. 2019   | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Odkazy |    
Seznam rubrik
Články
FAQ
Free arena
Hardware
Napůl
O autorech
Odkazy o PC
Přetaktování
Shareware
Zábava

Hlavní menu
 • Hlavní stránka
 • Seznam rubrik
 • Download
 • Odkazy
 • Ankety
 • TOP 15
 • Personalizace
 • Rozšířené vyhledávání
 • Vyhledávání

  Hledej
  v OPC  Jak nastavit síť ve Windows
  Vydáno dne 15. 08. 2002 (27562 přečtení)

  tento článek by měl přinést základní informace pro nastavení sítě v prostředí Windows. Měl by sloužit jako takový help těm, kteří už počítače propojili, ale výsledek v podobě paření her či kopírování spousty souborů se zatím nedostavil.

  Vlastní nastavení je poměrně jednoduché, je ale potřeba dodržet určité zásady a především nic neuspěchat. Hlavně u Windows 95, kde byla vlastně síť v dnešní podobě realizována poprvé znamenala chyba v postupu při instalaci často reinstalaci Windows. Oproti tomu Windows 98 jsou již inteligentnější a nechají si toho dost líbit.

  K tomu, aby nastavení sítě proběhlo úspěšně potřebujete hlavně dvě věci: ovladač od síťové karty (pokud ji Windows nenajde sám -takže si jej každopádně připravte) a instalační CD s vaším operačním systémem. Nejlepší je mít obě tyto věci nahrané na harddisku, teda pokud nejste diskžokej co má přehazování CD v popisu práce.

  Mini-slovníček pojmů:

  IP, IP adresa: adresa počítače. Všechny počítače připojené do sítě -i do sítě Internet mají svou adresu. Tuto adresu bude mít i váš počítač. V některých hrách při hraní po síti vyplňujete adresu k počítači, ke kterému se chcete připojit. Proto je lepší mít IP adresu statickou.

  statická IP: adresa, kterou počítači pevně nastavíte. Pro malé sítě nejvhodnější. Pokud adresu nevyplníte tak váš počítač se při startu zdrží hledáním tzv. DHCP serveru. Statickou adresu musíte zadávat podle určitých pravidel, jinak vám minimálně nepůjde Internet -a můžete způsobit potíže vašemu poskytovateli.

  dynamická IP: adresa je počítači přidělena při startu operačního systému. Používá se zpravidla ve velkých sítích. Adresu počítačům v tomto případě přiděluje zvláštní počítač označovaný DHCP server.

  TCP/IP: nějčastěji používaný protokol pomocí kterého počítače na celém světě komunikují. Tento protokol využívají téměř všechny nové hry.

  IPX/SPX: starší protokol používaný dříve v malých sítích. Z pohledu hráče jej dnes vyžadují starší hry, z těch novějších například NFS5

  ping: program pro zjištění stavu síťového spojení s určitým počítačem. Používá se v případě problémů, poskytuje totiž informace o připojení ihned. Je součástí každých Windows.

  Sdílení souborů a tiskáren: tato služba umožňuje vyměňovat si s druhým počítačem soubory, případně využívat jednu tiskárnu pro víc počítačů.

  Pracovní skupina: nejjednodušší je, když vaše počítače v síti mají stejný název pracovní skupiny (HRY, Fbi )


  Jak zvolit IP adresu počítače ?

  Adresa se zadává pomocí 4čísel v rozsahu 0-255. Pro svou domácí síť musíme použít vyhrazenou adresu ve tvaru 192.168.Y.X. Místo Y by mělo být číslo stejné pro všechny počítače v síti. Místo X musí být číslo pokaždé odlišné.

  První počítač tedy může mít adresu například 192.168.0.1 a druhý 192.168.0.2, třetí třeba 192.168.0.18


  Součástí této adresy je i tzv. maska, kde se vyplňuje v tomto případě 255.255.255.0 -vše bude vidět na obrázku.

  Tak a můžeme nastavit síť ve Windows?:

  Pokud už máte síť zapojenou a udělali jste pokus o rozchození a nevyšel tak nejlepší bude všechno nastavení udělat znovu.

  Pokud teprve síť rozjíždíte jděte k bodu 2)

  1)
  Do nastavení sítě se nejlépe dostanete přes pravou myš u ikony okolní počítače a dejte vlastnosti.  Odstraňte nejprve síťový adaptér -tím zmizí i část protokolů a služeb. Odstraňte vše kromě Telefonního adaptéru.
  Dejte OK. Objeví se dialog, že síť není úplná. Dejte pokračovat.
  Restartujte PC

  2)
  Po restartu budete vyzvání k vložení cesty k ovladačům od síťové karty (pokud ji Windows nenajdou sami). Pokud Windows najdou síťovou kartu sami používejte ovladače z Windows.

  Dále bude počítač natahovat nějaké soubory z instalačního CD a konfigurovat síť. Pozor tato akce trvá déle i na PC okolo 1 Ghz. Nejčastější chyba je přerušit v tomto okamžiku tuto operaci -např. z důvodu domnělého zatuhnutí PC. Rozhodně počkejte až se objeví okno s požadavkem na restart.

  Restartujte.

  3)
  Podívejte se do nastavení sítě. Nyní by tam mělo být:  Nejprve vyplňte záložku indentifikace. Potřebujete vymyslet nějaký název počítače a stejný název pracovní skupiny. Nejjednodušší je mít název pracovní skupiny stejný, a to hůavně z důvodu snažšího vyhledávání okolních počítačů.

  Dále je potřeba u protokulu TCP/IP s vazbou na síťovou kartu nastavit IP adresu.
  Postup je takový:

  najedeme na Protokol TCP/IP > síťová karta myší a dále vlastnosti:
  Adresu zvolíme podle výše popsaných pravidel.

  4)
  Nyní máme nastavenou většinu sítě. Už nyní můžeme hrát hry. Pravděpodobně budeme ale potřebovat občas přenést nějaký ten soubor. Pomocí ťuknutí na
  se tato služba zapne. Pokud nemáte tiskárnu je vcelku zbytečné umožňovat ostatním tisk na tiskárně.

  5)
  Pro lepší a rychlejší vyhledání počítačů je vhodné nastavit u všech počítačů sdílení nějakého adresáře. Sdílení zapnete u vybraného počítače nejlépe tak, že přes ikontu Tento počítač postupně najdete adresář, který chcete sdílet a přes pravou myš zvolíte sdílení.

  Tímto je síť nastavena. Vyzkoušejte zda funguje.

  Poznámka: Někdo používá pro přenos souborů protokol Netbeui což je jakýsi základní protokol Windows pro přenos souborů a sdílení tiskáren. Já jsem jej již dávno vyloučil, a stačí mi TCP/IP. Obecně platí, že čím méně protokolů tím lépe. Proto také protokol IPX/SPX nedoporučuji instalovat dopředu, můžete jej kdykoliv doinstalovat.

  Použití programu-utilitky ping. Program je součástí každých Windows. Spustíte jej pomocí Start /spustit. Do řádky napište : ping adresa_druhého_počítače -t.
  příklad: ping 192.168.1.2 -t

  Po spuštění vám začne program vypisovat, zda je mezi počítači spojení a další informace. Toto se hodí například při zkoušení, zda je kabel a konektory správně zasunuty a podobně, protože okamžitě vidíte, zda se spojení manipulací s konektory nespravilo.

  Tak snad vám tento článek pomůže.  ( Celý článek! | Autor: MM_tank | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  WebZdarma.cz

  Anketa
  Jak často navštěvujete stránky OPC?

  Jednou týdně. 
   (3578 hl.)
  Jednou za měsíc. 
   (3331 hl.)
  Jednou za rok. 
   (3395 hl.)
  Nikdy (dnes je to náhoda). 
   (4168 hl.)

  Celkem hlasovalo: 14472


  Novinky

  13.08.2002: Download
  - Raystorm Realtime Raytracing benchmark, RefreshForce

  06.08.2002: OPC
  - betaverze a testovací provoz

  Copyright OPC, e-mail:opc@post.cz
  Všechny materiály zde veřejněné jsou chráněny autorským zákonem
  a jejich přebírání bez souhlasu autorů je výslovně zakázáno.